Статья не публикуется!
Знак укриття на воротах

ДБН В.2.2-5:2023. Захисні споруди цивільного захисту

Рекомендації щодо проектування та експлуатації захисних споруд
 35

ДБН В.2.2-5:2023 зі Зміна №1 має на меті забезпечити безпеку та захист населення від небезпек, які можуть виникнути у мирний час або в разі конфліктів чи катастроф. Цей документ важливий для інженерів, архітекторів, будівельників та інших фахівців, які працюють у галузі цивільного захисту та будівництва захисних споруд.

До тексту ДБН В.2.2-5:2023 додана Зміна №1.

ДБН В.2.2-5:2023 затверджено на заміну ДБН В.2.2.5-97 «Захисні споруди цивільного захисту.

  1. ВСТУП
  2. 1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
  3. 2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
  4. 3 ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ
  5. 4 ПОЗНАКИ ТА СКОРОЧЕННЯ
  6. 5 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
  7. 6 РОЗМІЩЕННЯ ЗАХИСНИХ СПОРУД ТА СПОРУД ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
  8. Таблиця 6.1 - Залежність коефіцієнта ефективності від виду вибухової речовини
  9. Рисунок 6.1 – Норми віддаленості захисних споруд та СПП від ємностей із вибухонебезпечними речовинами
  10. Рисунок 6.2 – Норми віддаленості захисних споруд та СПП від складів із вибуховими матеріалами
  11. 7 ОБ’ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНІ РІШЕННЯ
  12. 7.1. Загальні положення
  13. 7.2. Основні та допоміжні приміщення захисних споруд та СПП
  14. Таблиця 7.1 – Мінімальна площа основних та допоміжних приміщень
  15. Таблиця 7.2 – Товщина стін (екранів).
  16. 7.3 Основне приміщення для укриття
  17. 7.4 Санітарно-гігієнічні приміщенн
  18. 7.5 Захищені входи та виходи
  19. Таблиця 7.3 – Входи в захисні споруди та СПП
  20. Таблиця 7.4 – Віддалення оголовків від будівель та споруд.
  21. 7.6 Вимоги опорядження приміщень
  22. 8. ДОДАТКОВІ ВИМОГИ ДО ПРОЕКТУВАННЯ ЗАХИСНИХ СПОРУД ТА СПП У СКЛАДІ ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я, ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ, ГРОМАДСЬКИХ БУДІВЕЛЬ ТА ЖИТЛОВИХ БУДИНКІВ
  23. 8.1 Заклади охорони здоров’я
  24. 8.2 Заклади освіти
  25. 8.3 Громадські будівлі та житлові будинки
  26. 9. ОСОБЛИВОСТІ КОНСТРУКТИВНИХ РІШЕНЬ
  27. 9.1.1 Сховища та СПП із захисними властивостями сховищ
  28. 9.1.2. ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ

ВСТУП

Ці норми встановлюють основні положення щодо проєктування захисних споруд цивільного захисту (далі – захисні споруди) та споруд подвійного призначення, призначених для укриття населення. Ці норми розроблено відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України.

Положеннями цих норм передбачено, що захисні споруди та споруди подвійного призначення (далі – СПП) проєктуються та будуються таким чином, щоб протягом певного часу (до 48 годин) створити належні умови для перебування людей, що підлягають укриттю, та забезпечити їх захист шляхом виключення або зменшення прогнозованих впливів небезпечних чинників, які можуть виникнути як складова частина небезпечних явищ надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.

СПП мають бути запроєктовані таким чином, що б одночасно задовольняти встановлені вимоги відповідно до обох функціональних призначень та мати захисні властивості сховищ або протирадіаційних укриттів. При проєктуванні СПП поряд з положеннями цих норм слід також керуватись положеннями будівельних норм, що встановлюють вимоги до будівель або споруд з визначеною функцією (житлова, виробнича, суспільно-громадська тощо), що є основною для них.

Ступінь захисту характеризується захисними властивостями захисних споруд, що для небезпечних чинників застосування зброї масового та загального ураження передбачають послаблення радіаційного впливу та захисту від впливу прогнозованого вибуху шляхом забезпечення механічного опору та стійкості конструкцій від ураження уламками та дії рівномірнорозподілених навантажень:

  • для зброї масового ураження – надмірний тиск вибухової хвилі, що положеннями норм приводяться до квазістатичного (еквівалентного) рівномірно-розподіленого тиску від 100 кПа до 500 кПа (залежно від класу або групи захисної споруди або споруди подвійного призначення);
  • для засобів звичайного ураження (засоби повітряного ураження, що включають ракети різних типів та баражуючі боєприпаси, боєприпаси реактивних систем залпового вогню та артилерійських снарядів) – надмірний тиск вибухової хвилі, що положеннями цих норм приводяться до квазістатичного (еквівалентного) рівномірно-розподіленого навантаження 100 кПа.

Ці норми не містять розрахункових випадків прямого влучання боєприпасів із вибухом на поверхні чи у безпосередній близькості до стін (покриття) захисних споруд (крім прямого влучання уламків), а також впливу фугасних, направлених вибухів, впливу кумулятивних зарядів, боєприпасів із відкладеним підземним вибухом.

Для врахування непрогнозованого впливу найбільш небезпечних засобів звичайного ураження положеннями цих норм встановлено вимоги щодо визначення мінімальних значень товщин огороджувальних конструкцій, виконаних із різних матеріалів, що приймається конструктивно з метою забезпечення їх механічного опору і уникнення появи ефекту сколювання на внутрішній поверхні стін.

Захист від радіаційного впливу у захисних спорудах відповідно положень цих норм забезпечується шляхом встановлення вимог до об’ємно-планувальних та конструктивних рішень захисних споруд.

Ці норми не виключають можливість використання уточнених або підвищених вимог до захисних споруд та СПП, при цьому зниження встановлених в цих нормах вимог не допускається.

Ці норми містять положення, що носять обов’язковий, рекомендований та довідковий характер. Обов’язковість позначається словами “повинно“, “потрібно“, “слід“, “має“, “не можна“. Для рекомендованих вимог використані слова у такому контексті: – “як правило“ – вимога, яка означає рекомендоване рішення, а відступ від неї повинен бути обґрунтованим; – “рекомендується“ – вимога, яка означає рекомендоване рішення, та відхилення від якої не потребує додаткових умов; – “можна“ – вимога, яка описує одне з допустимих (альтернативних) технічних рішень; – “допускається“ – вимога, яка визначає, що запропоноване рішення застосовують як виняток, наприклад, унаслідок обмеженої можливості застосування інших рішень. Будівельні норми також містять довідкову інформацію, що пояснює їх положення і не є обов’язковою для виконання.

Посилання на нормативні документи (національні стандарти), які стосуються вимог щодо виготовлення містобудівної, проєктної, науково-проєктної та робочої документації, методів проєктування, процесів виконання будівельних робіт, методів випробувань, конструктивних та інженерних систем, в цих нормах наведено з метою їх застосування відповідно ЗУ “Про будівельні норми“.

Посилання на інші нормативні документи (національні стандарти) наведено з метою добровільного їх застосування для підтвердження виконання вимог цих норм відповідно до ЗУ “Про будівельні норми“ та ЗУ “Про стандартизацію“.

Додаток “Бібліографія“ містить список бібліографічних описів документів, на які є посилання в тексті цих норм, а також документи, використані під час їх розроблення.

1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

1.1 Ці норми встановлюють вимоги до проєктування та будівництва захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів) та споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ або протирадіаційних укриттів.

1.2 Ці норми слід застосовувати при новому будівництві та реконструкції захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів) та споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ або протирадіаційних укриттів.

1.3 При проєктуванні споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ або протирадіаційних укриттів разом з положеннями цих норм слід керуватися положеннями будівельних норм, якими встановлено вимоги до об'єктів відповідно їх основного функціонального призначення.

1.4 Вимоги цих норм можуть повністю або частково використовуватися для:

  • проєктування капітального ремонту захисних споруд, СПП (сховищ, протирадіаційних укриттів), інженерних систем та конструкцій з метою відновлення їх експлуатаційних показників;
  • проєктування захисних споруд цивільного захисту (сховища, протирадіаційні укриття), які входять до складу запасних пунктів управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, з урахуванням особливості їх функціонального призначення (відповідно завдання на проєктування).

1.5 Вимоги цих норм не поширюються на:

  • споруди, призначені для укриття особового складу військових підрозділів Збройних Сил, Національної гвардії, інших утворених відповідно до законів військових формувань, персоналу установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань Державної кримінальновиконавчої служби, засуджених та осіб, узятих під варту, які утримуються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби.

2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

У цих нормах є посилання на такі нормативні акти та документи:
ДБН А.2.2.-3:2014 Склад та зміст проектної документації на будівництво
ДБН Б.1.1-5:2007 Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту (цивільного захисту) у містобудівній документації. Частина 1. (на особливий період) та Частина 2. (на мирний час)
ДБН Б.2.2-6:2013 Склад та зміст схеми санітарного очищення населеного пункту
ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій
ДБН В.1.1-7:2016 Пожежна безпека об'єктів будівництва. Загальні вимоги
ДБН В.1.1-31:2013 Захист територій, будинків і споруд від шуму
ДБН В.1.2-2:2006 Навантаження і впливи. Норми проектування
ДБН В.1.2-4:2019 Інженерно-технічні заходи цивільного захисту
ДБН В.1.2-8:2021 Основні вимоги до будівель і споруд. Гігієна, здоров'я та захист довкілля
ДБН В.1.2-14:2018 Загальні принципи забезпечення надійності та конструктивної безпеки будівель і споруд
ДБН В.2.1-10:2018 Основи і фундаменти будівель та споруд. Основні положення
ДБН В.2.2-3:2018 Будинки і споруди. Заклади освіти
ДБН В.2.2-4:2018 Будинки і споруди. Заклади дошкільної освіти
ДБН В.2.2-9:2018 Громадські будинки та споруди. Основні положення
ДБН В.2.2-10:2022 Заклади охорони здоров'я. Основні положення
ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення
ДБН В.2.5-23:2010 Проектування електрообладнання об`єктів цивільного призначення
ДБН В.2.5-28:2018 Природне і штучне освітлення
ДБН В.2.5-39:2008 Зовнішні мережі та споруди. Теплові мережі
ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту
ДБН В.2.5-64:2012 Внутрішній водопровід та каналізація. Частина І. Проектування. Частина ІІ. Будівництво
ДБН В.2.5-67:2013 Опалення, вентиляція та кондиціонування
ДБН В.2.5-74:2013 Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування
ДБН В.2.5-75:2013 Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування
ДБН В.2.6-31:2021 Теплова ізоляція та енергоефективність будівель
ДБН В.2.6-98:2009 Бетонні та залізобетонні конструкції. Основні положення
ДБН В.2.6-162:2010 Кам’яні та армокам’яні конструкції. Основні положення
ГБН В.2.3-37641918-558:2016. Габіонні конструкції. Проєктування та будівництво
ГБН В.2.2-34620942-002:2015. Лінійно-кабельні споруди телекомунікацій. Проектування
ГБН В.2.3-37641918-544:2014 Автомобільні дороги. Застосування геосинтетичних матеріалів у дорожніх конструкціях. Основні вимоги
ДСТУ-Н Б В.1.1-27:2010 Будівельна кліматологія
ДСТУ-Н Б В.1.1-32:2013 Настанова з проектування захисту від шуму в приміщеннях засобами звукопоглинання та проектування
ДСТУ-Н Б В.1.1-33:2013 Настанова з розрахунку та проектування захисту від шуму сельбищних територій
ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013 Настанова з розрахунку та проектування звукоізоляції огороджувальних конструкцій житлових і громадських будинків
ДСТУ-Н Б В.1.1-35:2013 Настанова з розрахунку шуму в приміщеннях і на територіях
ДСТУ Б В.1.1-36:2016 Визначення категорій приміщень, будинків, установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою
ДСТУ Б В.2.5-82:2016 Електробезпека в будівлях і спорудах. Вимоги до захисних заходів від ураження електричним струмом
ДСТУ Б В.2.6-156:2010 Бетонні та залізобетонні конструкції з важкого бетону. Правила проектування
ДСТУ-Н Б В.2.6-218:2016 Настанова з проектування та виготовлення конструкцій з дисперсноармованого бетону ДСТУ 7525:2014 Вода питна. Вимоги та методи контролювання якості
ДСТУ 8773:2018 Склад та зміст розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту у складі проектної документації на будівництво об’єктів. Основні положення
ДСТУ 8829:2019 Пожежовибухонебезпечність речовин і матеріалів. Номенклатура показників і методи їхнього визначення. Класифікація
ДСТУ 8855:2019 Будівлі та споруди. Визначення класу наслідків (відповідальності) ДСТУ 9077:2021 Засоби очищення повітря захисних споруд цивільного захисту. Загальні технічні вимоги
ДСТУ ISO 8528-1:2018 Генераторні установки змінного струму з приводом від поршневих двигунів внутрішнього згоряння. Частина 1. Застосування, номінальні та робочі характеристики (ISO 8528-1:2018, IDT)
ДСТУ ISO 8528-4:2005 Установки генераторні змінного струму з приводом від поршневих двигунів внутрішнього згоряння. Частина 4. Контрольно-розподільчі пристрої (ІSO 8528-4:1993, ІDT)
ДСТУ EN 81-22:2022 (EN 81-22:2021. IDT) Правила безпеки для конструкції та встановлення ліфтів. Ліфти для перевезення людей і вантажів. Частина 22. Пасажирські та вантажопасажирські ліфти з похилою траєкторією руху
ДСТУ EN 81-40:2022 Безпечність конструкції та експлуатування ліфтів. Ліфти для транспортування осіб та вантажів. Частина 40. Сходові підіймачі та похилі підіймальні платформи для осіб з обмеженою рухливістю (EN 81-40:2020, IDT)
ДСТУ EN 81-41:2016 Норми безпеки до конструкцій та експлуатації ліфтів. Спеціальні ліфти для перевезення людей та вантажів. Частина 41. Вертикальні підіймальні платформи, що використовуються особами з обмеженою рухливістю (EN 81-41:2010, IDT)
ДСТУ EN 81-70:2019 Норми безпеки до конструкції та експлуатації ліфтів. Специфічне використання пасажирських і вантажно-пасажирських ліфтів. Частина 70. Зручність доступу до ліфтів пасажирів, зокрема осіб з обмеженими фізичними можливостями (EN 81-70:2003, IDT)
ДСТУ EN 81-70:2022 (EN 81-70:2021, IDT) Правила безпеки для конструкції та монтажу ліфтів. Особливі застосування для пасажирських і вантажопасажирських ліфтів. Частина 70. Доступ до ліфтів для осіб, включаючи осіб з обмеженими можливостями
ДСТУ EN 81-71:2022 (EN 81-71:2022. IDT) Правила безпеки для конструкції та монтажу ліфтів. Особливе застосування до пасажирських ліфтів і вантажних пасажирських ліфтів. Частина 71. Вандалонепроникні ліфти
ДСТУ CEN/TS 81-76:2022 (CEN/TS 81-76:2011. IDT) Правила безпеки для конструкції та монтажу ліфтів. Особливі застосування для пасажирських і вантажопасажпрських ліфтів. Частина 76. Евакуація осіб з обмеженими можливостями за допомогою ліфтів
ДСТУ EN 12158-1:2022 (EN 12158-1:2021, IDT) Підйомники будівельні для вантажів. Частина 1. Підйомники з доступними платформами
ДСТУ EN 1838:2019 Світлотехніка. Освітлення аварійне (EN 1838:2013, IDT)
ДСТУ EN 12101-2:2012 Системи димо- та тепловидалення. Частина 2. Технічні вимоги до вентиляційних пристроїв систем природного димо- та тепловидалення (EN 12101-2:2003, IDT)
ДСТУ EN 12464-1:2016 Світло та освітлення. Освітлення робочих місць. Частина 1. Внутрішні робочі місця (EN 12464-1:2011, IDT)
ДСТУ EN 13501-6:2019 Пожежна класифікація будівельних виробів і будівельних конструкцій. Частина 6. Класифікація за результатами випробування щодо реакції на вогонь кабелів силових, контрольних та зв’язку (EN 13501-6:2018, IDT)
ДСТУ EN 50172:2019 Системи евакуаційного освітлення (EN 50172:2004, IDT)
ДСТУ EN 61643-11:2015 Пристрої захисту від імпульсних перенапруг низьковольтні. Частина 11. Пристрої захисту від імпульсних перенапруг, підключені до низьковольтних електромереж. Вимоги та методи випробування (EN 61643-11:2012/A11:2018, IDT)
ДСТУ CLC/TS 61643-12:2015 Пристрої захисту від імпульсних перенапруг низьковольтні. Частина 12. Пристрої захисту від імпульсних перенапруг, підключені до низьковольтних розподільчих систем. Принципи вибору та застосування (CLC/TS 61643-12:2009, IDT);
ДСТУ EN 62305-4:2012 Захист від блискавки. Частина 4. Електричні та електронні системи, розташовані в будинках і спорудах (EN 62305-4:2011, IDT)
ДСТУ IEC 60038:2015 Еталонна напруга за ІЕС (IEC 60038:2009, IDT)
ДСТУ HD 62640:2016 Пристрої захисного відключення з максимальним струмовим захистом чи без нього для штепсельних розеток побутового та аналогічного застосування (HD 62640:2015, IDT)
ДСТУ EN 13256:2017 (EN 13256:2016, IDT) Геотекстиль та вироби, що належать до геотекстилю. Характеристики, потрібні для використання під час будівництва тунелів та підземних конструкцій
ДСТУ EN 13967:2019 (EN 13967:2012, IDT) Матеріали листові гнучкі гідроізоляційні. Пластикові та гумові вологостійкі листи, зокрема листи для гідроізоляції фундаментів. Визначення та характеристики
ДСТУ Б В.2.7-103-2000 Мастики будівельні полімерні клеючі латексні. Технічні умови (ГОСТ 30307-95)
ДСТУ Б В.2.7-108-2001 Мастики покрівельні та гідроізоляційні. Загальні технічні умови (ГОСТ 30693-2000)
ДСТУ 7372:2013 Геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби. Необхідні характеристики для використання у дренажних системах (EN 13252:2000, MOD)
ДСП 6.177-2005-09-02 Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України (ОСПУ-2005)
ДСП 173-96 Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів
ДСанПіН 145-2011 Державні санітарні норми та правила утримання територій населених місць
ДСанПіН 8.2.1-181-2012 Полімерні та полімервмісні матеріали, вироби і конструкції, що застосовуються у будівництві та виробництві меблів. Гігієнічні вимоги
ДСанПіН 2.2.4-171-10 Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною
ДСН 239-96 Державні санітарні норми і правила захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань
ДСН 463-2019 Державні санітарні норми допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови
Наказ МОЗ від 21.02.2023 № 354 Про затвердження Державних санітарних норм і правил “Санітарно-протиепідемічні вимоги до новозбудованих, реставрованих і реконструйованих закладів охорони здоров’я” та Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 за № 562/39618
Наказ МОЗ від 14.07.2020 №1596 «Про затвердження гігієнічних регламентів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин у повітрі робочої зони», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2020 за № 741/35024
Примітка. Нормативні документи (національні стандарти) застосовуються відповідно до статті 11 ЗУ “Про будівельні норми” та статті 23 ЗУ “Про стандартизацію”

3 ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

У цих нормах використано терміни, установлені:

  • — у Кодексі цивільного захисту України [1]: захисні споруди цивільного захисту, зона можливого ураження, інженерно-технічні заходи цивільного захисту, надзвичайна ситуація, небезпечний чинник, оповіщення, пожежа, протирадіаційне укриття, система оповіщення, споруда подвійного призначення, сховище, цивільний захист;
  • — у Законі України «Про використання ядерної енергії» [2]: зона спостереження, санітарно-захисна зона;
  • — у Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» [3]: особливий період;
  • — у Законі України «Про об’єкти підвищеної небезпеки» [4]: небезпечна речовина, об’єкт підвищеної небезпеки (ΟΠΗ);
  • — у Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності» [5]: містобудівна документація, проєктна документація, об'єкт будівництва, завдання на проєктування;
  • — у ДБН А.2.2-3: житловий будинок, будівля, нове будівництво, капітальний ремонт, реконструкція, споруда;
  • — у ДБН В.1.1-7: умовна висота будинку;
  • — у ДБН В.1.2-4: атомні енергетичні об’єкти, зона можливого катастрофічного затоплення, зона можливих руйнувань, зона можливих значних (сильних) руйнувань, зона можливих незначних (слабких) руйнувань, зона можливого хімічного забруднення, зона можливого небезпечного сильного радіоактивного забруднення, зона можливого радіоактивного забруднення, зона можливого сильного радіоактивного забруднення, хімічно небезпечний об’єкт (ХНО);
  • — у ДБН В.2.5-23: агрегат безперебійного живлення (АБЖ), дизельна електрична станція (ДЕС);
  • — у ГБН В.2.3-37641918-558: габіон.

Нижче наведено терміни, які додатково використані у цих нормах:

3.1 герметичні двері (ворота)
Один з елементів тамбур-шлюзу (тамбура) та загальної системи герметизації сховищ та споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ, що являє собою спеціальну конструкцію (виріб, комплект), призначену для заповнення внутрішніх дверних прорізів або воріт та запобігає потраплянню до таких споруд (їх окремих приміщень) радіоактивних, хімічних та інших небезпечних речовин, продуктів горіння при пожежах

3.2 захисно-герметичні двері (ворота)
Один з елементів тамбур-шлюзу (тамбура) та загальної системи герметизації сховищ та споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ, що являє собою спеціальну конструкцію (виріб, комплект), призначену для заповнення зовнішніх та внутрішніх дверних прорізів або воріт, що має стійкість до дії надмірного тиску повітряної ударної хвилі, частково зменшує вплив зовнішнього іонізуючого випромінювання, запобігає потраплянню до таких споруд (їх окремих приміщень) радіоактивних, хімічних та інших небезпечних речовин, продуктів горіння при пожежах

3.3 захисні двері (ворота)
Спеціальна конструкція (виріб, комплект), призначена для заповнення зовнішніх дверних прорізів або воріт у протирадіаційних укриттях та спорудах подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційних укриттів, що має стійкість до дії надмірного тиску повітряної ударної хвилі та частково зменшує вплив зовнішнього іонізуючого випромінювання

3.4 захисні властивості
Сукупність технічних характеристик захисної споруди та її конструктивних елементів, що характеризує здатність чинити опір (зменшувати прогнозований вплив) небезпечним чинникам, які можуть виникнути як складова частина небезпечних явищ надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів

3.5 коефіцієнт послаблення радіаційного впливу (коефіцієнт захисту)
Співвідношення значення дози радіації на висоті 1 м над горизонтальною безкінечною, гладкою, рівномірно забрудненою поверхнею, що виникає в результаті іонізуючого випромінювання від радіоактивно забрудненої місцевості, води та повітря, внаслідок випадання радіоактивних речовин з хмари ядерного вибуху, до дози радіації всередині захисної споруди цивільного захисту або споруди подвійного призначення, що характеризується відповідним коефіцієнтом захисту (Кз)

3.6 ступінь послаблення радіаційного впливу (ступінь захисту)
Співвідношення значення дози радіації, що виникає в результаті дії потоку гамма-променів та нейтронів (проникаючої радіації) із зони ядерної реакції (вибуху), а також іонізуючого випромінювання від радіоактивно забрудненої місцевості, води та повітря, внаслідок випадання радіоактивних речовин з хмари ядерного вибуху, до дози радіації всередині захисної споруди цивільного захисту або споруди подвійного призначення, що характеризується відповідним ступенем захисту (Аз)

3.7 тамбур-шлюз
Об’ємно-планувальний елемент (допоміжне приміщення) сховищ та споруд подвійного призначення із захисними властивостями сховищ, відокремлений від інших приміщень та зовнішнього простору стінами, захисно-герметичними та герметичними дверями й призначений для запобігання потрапляння до таких споруд радіоактивних, хімічних та інших небезпечних речовин, продуктів горіння при пожежах у режимі використання за призначенням шляхом проведення процесу шлюзування (почергового відкриття та закриття дверей)

4 ПОЗНАКИ ТА СКОРОЧЕННЯ

Познаки одиниць фізичних величин у цих будівельних нормах – згідно з ДСТУ 3651.0 та ДСТУ 3651.1

У цих будівельних нормах використані такі скорочення:
АБЖ – агрегат безперебійного живлення
ДЕС – дизельна електростанція
ІТЗ ЦЗ – інженерно-технічні засоби цивільного захисту
ІТП, ЦТП – індивідуальний тепловий пункт, центральний тепловий пункт
МГН – маломобільні групи населення
НХР – небезпечні хімічні речовини
ОВД – оцінка впливу на довкілля
ОВНС – оцінка впливу на навколишнє середовище
ОПН – об’єкт підвищеної небезпеки
ПММ – паливо-мастильні матеріали
ПРУ – протирадіаційне укриття
СПП – споруда подвійного призначення
ХНО – хімічно небезпечні об’єкти

5 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

5.1 Захисні споруди цивільного захисту (далі – захисні споруди) та споруди подвійного призначення (далі – СПП) проєктуються та будуються таким чином, щоб протягом певного часу (до 48 годин) створити належні умови для перебування людей, що підлягають укриттю, та забезпечити відповідний ступінь їх захисту від прогнозованих впливів небезпечних чинників, які можуть виникнути як складова частина небезпечних явищ надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.

5.2 Захисні споруди залежно від умов, що в них створюються, та захисних властивостей поділяються на: сховища та протирадіаційні укриття (далі – ПРУ).

5.3 З метою раціонального використання захисних споруд поза межами періоду дії надзвичайних ситуацій, воєнних (бойових) дій та терористичних актів в житлових будінках та будівлях громадського призначення, у тому числі закладах освіти та закладах охорони здоров’я рекомендується проєктувати СПП, які:

  • - призначені для використання за основним функціональним призначенням з метою забезпечення суспільних або господарських потреб (основне функціональне призначення);
  • - мають захисні властивості сховищ або ПРУ та спроєктовані, побудовані або пристосовані таким чином, щоб забезпечити умови для тимчасового перебування людей, що підлягають укриттю, під час дії надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.

СПП мають одночасно задовольняти вимоги, встановлені будівельними нормами відповідно до обох функціональних призначень таких споруд.

5.4 Об’ємно-планувальні та конструктивні рішення, спеціальне та інше інженерне обладнання, системи життєзабезпечення захисних споруд та СПП мають дозволяти їх приведення у готовність до використання за призначенням у строки, передбачені нормативно-правовими актами [1], [7].

Приміщення захисних споруд та СПП можуть бути обладнані засобами (пристроями) для їх звільнення від техніки та майна, що знаходяться у цих спорудах під час їх використання для потреб суб’єкта господарювання у мирний час (поза межами періоду дії надзвичайних ситуацій, воєнних (бойових) дій та терористичних актів). Такі засоби (пристрої) не мають знижувати встановлених захисних властивостей захисних споруд та СПП.

5.5 Захисні споруди та СПП проєктуються з урахуванням вимог:

  • - розділу ІТЗ ЦЗ у містобудівній документації відповідного рівня з урахуванням радіусу збору населення;
  • - розділу ІТЗ ЦЗ у проєктній документації на будівництво об'єктів різного призначення.

Радіус збору населення визначається з урахуванням радіусу пішохідної доступності населення до захисних споруд та СПП, який приймають з урахуванням особливостей місцевості та рельєфу:

  • - 300 м – для багатоповерхової забудови, забудови підвищеної поверховості та висотної забудови;
  • - 500 м – для середньоповерхової та малоповерхові забудови;
  • - 300 м – для суб’єктів господарювання віднесених до відповідних категорії цивільного захисту;
  • - не більше ніж 500 м – для інших суб'єктів господарювання.

Радіуси пішохідної доступності захисних споруд та СПП можуть уточнюватись додатково розділом ІТЗ ЦЗ у містобудівній документації.

Примітка 1. Розроблення розділу ІТЗ ЦЗ у складі містобудівної документації здійснюється відповідно до вимог ДБН Б.1.1-5, проєктної документації на будівництво об’єктів – ДСТУ 8773.

5.6 У разі поділу об’єкта будівництва на черги або пускові комплекси, черга або пусковий комплекс, яка вводиться в експлуатацію першою відповідно до проєктної документації, у своєму складі повинна включати будівництво захисних споруд або СПП, місткість яких відповідає потребам даної черги (пускового комплексу) або об’єкта будівництва в цілому.

Кожна наступна черга (пусковий комплекс) має бути забезпечена захисними спорудами або СПП у своєму складі або у складі попередніх черг (пускових комплексів), які введені в експлуатацію.

5.7 Захисні властивості сховищ передбачають виключення або зменшення впливу таких прогнозованих небезпечних чинників (факторів):

  • - дії повітряної ударної хвилі від побічної дії зброї масового ураження з розрахунковим надмірним тиском;
  • - дії повітряної ударної хвилі при застосуванні звичайних засобів ураження;
  • - проникнення уламками засобів звичайного ураження;
  • - дії небезпечних хімічних речовин, радіоактивних речовин бойових отруйних речовин, небезпечних біологічних речовин та бактеріальних засобів ураження;
  • - дії проникаючої радіації та іонізуючого випромінювання від радіоактивно забруднення місцевості, води та повітря, шляхом забезпечення нормативного ступеня послаблення радіаційного впливу (ступеня захисту);
  • - катастрофічного затоплення (для сховищ, що розташовуються у зонах можливого катастрофічного затоплення);
  • - дії високих температур та продуктів горіння при пожежах.

Перелік та необхідні мінімальні розрахункові параметри захисних властивостей сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ визначаються залежно від їх класу, що обирається відповідно до додатка А (таблиця А.1) – залежно від місцезнаходження об’єкта будівництва.

5.8 Захисні властивості ПРУ передбачають зменшення впливу таких прогнозованих небезпечних чинників (факторів):

  • - дії іонізуючого випромінювання від радіоактивного забруднення місцевості, води та повітря, шляхом забезпечення нормативного коефіцієнту послаблення радіаційного впливу (коефіцієнта захисту);
  • - дії повітряної ударної хвилі від побічної дії зброї масового ураження з розрахунковим надмірним тиском;
  • - дії повітряної ударної хвилі при застосуванні звичайних засобів ураження;
  • - побічної дії звичайних засобів ураження;
  • - проникнення уламками засобів звичайного ураження;
  • - дії високих температур та продуктів горіння при пожежах.

Перелік та необхідні мінімальні розрахункові параметри захисних властивостей ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ визначаються залежно від їх групи, що обирають відповідно до додатка А (таблиця А.2), залежно від місцезнаходження об’єкта будівництва.

5.9 Здатність огороджувальних конструкцій (з відповідним виконанням) захисних споруд цивільного захисту або СПП забезпечувати нормативне значення ступеню послаблення радіаційного впливу (ступінь захисту) – АЗ, або коефіцієнта послаблення радіаційного впливу (коефіцієнт захисту) – КЗ, має бути підтверджено згідно положень додатка Г цих норм.

5.10 СПП проєктуються:

  • - із захисними властивостями сховищ (далі – СПП із захисними властивостями сховищ) відповідно до додатка А (таблиця А.1) залежно від місцезнаходження об’єкта будівництва;
  • - із захисними властивостями протирадіаційних укриттів (далі – СПП із захисними властивостями ПРУ) відповідно до додатка А (таблиця А.2) залежно від місцезнаходження об’єкта будівництва.

Захисні властивості СПП визначаються завданням на проєктування відповідно вимог розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту у містобудівній документації відповідного рівня з урахуванням радіусу збору населення.

Захисні споруди та СПП допускається проєктувати вищого, ніж передбачено додатком А, класу або групи, а також з вищими показниками захисних властивостей – відповідно до завдання на проєктування з урахуванням положень цих норм.

5.11 Проєктування захисних споруд цивільного захисту або СПП, призначених для захисту працівників пожежно-рятувальних підрозділів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, необхідно здійснювати з урахуванням укриття у таких спорудах аварійно-рятувальної та іншої спеціальної техніки з розрахунку не менше ніж 30 % від загальної чисельності техніки, що перебуває на оснащенні у підрозділах.

Місця стоянки у приміщеннях для укриття аварійно-рятувальної та іншої спеціальної техніки мають бути оснащені пристроями для відведення вихлопних газів.

5.12 Проєктні рішенні захисних споруд та СПП повинні забезпечувати доступність та безпеку МГН відповідно до вимог ДБН В.2.2-40, у тому числі з урахуванням мобільності осіб з інвалідністю різних категорій та їхньої чисельності.

6 РОЗМІЩЕННЯ ЗАХИСНИХ СПОРУД ТА СПОРУД ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

6.1 Захисні споруди та СПП відносно оточуючої забудови, проєктуються окремо розташованими, прибудованими та вбудованими.

6.2 Прибудовані і вбудовані захисні споруди та СПП проєктуються у підземних, цокольних та підвальних поверхах.

6.3 Окремо розташовані захисні споруди та СПП відносно планувальної позначки землі проєктуються заглибленими або частково заглибленими (за умови забезпечення встановлених показників їх захисних властивостей).

При виборі способу розміщення відносно планувальної позначки землі слід враховувати геологічні, гідрогеологічні та інші умови.

6.4 У разі розташування захисних споруд та СПП або їх частин вище планувальної позначки землі, досягнення такими спорудами встановлених показників їх захисних властивостей може забезпечуватися з використанням таких методів:

  • - обвалування ґрунтом;
  • - влаштування захисних екранів;
  • - використання багатошарових будівельних конструкцій.

Для додаткового підвищення захисних властивостей допускається використання таких методів:

  • - додаткового обкладення бетонними (залізобетонними) будівельними конструкціями (виробами);
  • - встановлення габіонів, наповнених сипучими матеріалами;
  • - обкладання таких споруд мішками з сипучими матеріалами, за умов забезпечення їх надійної фіксації та цілісності.

Забороняється використання для обвалування та для інших методів збільшення захисних властивостей застосування суміші фракцій щебню, гальки та каміння.

6.5 Окремо розташовані та прибудовані захисні споруди та СПП потрібно розміщувати за межами зон можливих завалів від інших будівель або споруд відповідно до розрахунку згідно з ДБН В.1.2-4.

У разі неможливості розміщення окремо розташованих та прибудованих захисних споруд та СПП за межами зон можливих завалів від інших будівель або споруд, необхідно додатково забезпечити стійкість зовнішніх огороджувальних конструкцій таких споруд до впливу додаткових навантажень (динамічних та статичних), що можуть виникнути при руйнуванні інших будівель або споруд внаслідок впливу небезпечних чинників (факторів).

6.6 Не допускається розташовувати захисні споруди та СПП:

  • а) під виробничими та складськими приміщеннями, в яких розташовано резервуари з шкідливими рідинами, печі з розтопленими металами або іншими речовинами, руйнування яких може призвести к викиду таких речовин і ураження ними людей, що перебувають у захисних спорудах;
  • б) у приміщеннях, в яких є магістральні та інші транзитні тепло- та водопроводи, якщо немає можливості двостороннього їх відключення, а також вводи електричної енергії високої напруги;
  • в) на схилах, не захищених від зсувів або інших небезпечних геологічних процесів (ерозія, селеві потоки тощо), а також на територіях з виробками;
  • г) не ближче за нормативну протипожежну відстань відповідно до вимог ДБН Б.2.2-12, ДСТУ 9058, але не ближче ніж 30 м від сховищ або складів з горючими речовинами та матеріалами. При цьому повинні передбачатись заходи щодо захисту сховища та підходів до нього від затоплення горючою речовиною або матеріалами;
  • з) ближче відстаней, що забезпечують стійкість захисних споруд до надлишкового тиску вибуху:
    • - ємностей з вибухонебезпечними речовинами (вуглеводнями типу СхНу та Н2), - згідно з графіком на рисунку 6.1;
    • - складів зі зберіганням вибухових матеріалів, згідно з графіком на рисунку 6.2.

В умовах стисненої забудови на території підприємств з вибухонебезпечними речовинами та вибуховими матеріалами допускається зменшувати відстань відповідно до підпункту з) 6.6 цих норм, за умови підвищення захисних властивостей захисних споруд по відношенню до значень, наведених в таблицях А.1 та А.2, додатка А цих норм (з метою збільшення стійкості до сприйняття надлишкового тиску вибуху від вибухових речовин) з урахуванням максимального радіусу збору населення та за відповідного обгрунтування.

Таблиця 6.1 - Залежність коефіцієнта ефективності від виду вибухової речовини

Коефіцієнт Вид вибухової речовини
Пластид 4 Амоніт 80/20 Пікринова кислота Тротил Тетрил Гексоген ТЕН
Кеф 0,9 0,94 0,97 1,0 1,08 1,28 1,35

Рисунок 6.1 – Норми віддаленості захисних споруд та СПП від ємностей із вибухонебезпечними речовинами

Залежність відстані від захисних споруд до ємності з вибухонебезпечними речовинами
де
L – мінімальна відстані від захисних споруд до ємностей, м;
Q – маса вибухонебезпечної речовини, т;
∆Р – надмірний тиск ударної хвилі кПа (кгс/см2), у місці розташування захисної споруди та СПП, що виникає в результаті вибуху ємності з вибухонебезпечними речовинами.

Рисунок 6.2 – Норми віддаленості захисних споруд та СПП від складів із вибуховими матеріалами

Залежність відстані від захисних споруд до складів
де
L – мінімальна відстані від захисних споруд до складу, м;
∆Р – надмірний тиск ударної хвилі у місці розташування захисної споруди та СПП, кПа (кгс/см2), що виникає в результаті вибуху вибухової речовин;
qеф – ефективна потужність вибухової речовини, т;
qеф = Кеф q;
q – маса вибухової речовини, т;
Кеф – коефіцієнт ефективності, який приймається згідно з таблицею 6.1

6.7 Захисні споруди та СПП повинні бути захищені від можливого затоплення дощовими водами, а також іншими рідинами при руйнуванні ємностей, розташованих на поверхні землі або на вищих поверхах будівель або споруд.

6.8 Захисні споруди та СПП рекомендується розташовувати на відстані не менше ніж 5 м (у просвіті) від зовнішніх мереж водопостачання, теплопостачання та напірної каналізації діаметром не більше ніж 200 мм. При діаметрі більше 200 мм відстань захисних споруд та СПП до мереж водопостачання, теплопостачання та напірних каналізаційних магістралей повинна бути не менше 15 м.

6.9 На підприємствах, пов’язаних із використанням небезпечних хімічних речовин (НХР) захисні споруди та СПП повинні розташовуватися та проектуватися відповідно до рекомендацій розділу ОВНС (ОВД).

Розміщення захисних споруд та СПП на території суб’єктів господарювання, що зберігають або використовують у технологічному процесі небезпечні хімічні речовини, має здійснюватися з урахуванням фізико-хімічних властивостей таких речовин відповідно на підвищених або понижених ділянках місцевості.

6.10 Прокладання транзитних внутрішньобудинкових трубопроводів опалення, електромереж (вище 0,4 кВ) водопроводу та каналізації крізь приміщення захисної споруди або СПП допускається за умови розміщення їх у технічних інженерних коридорах, відокремлених від приміщення захисної споруди або СПП стінами (перегородками) з класом вогнестійкості ЕІ 45 та `герметизацією, для якої використовують вогнетривкі однокомпонентні матеріали (піни, герметики тощо) на поліуретановій, силікатній або іншій основі з підтвердженням класу вогнестійкості не менше ЕІ 45.

Прокладання зовнішних транзитних мереж та магістральних мереж через приміщення захисних споруд та СПП не допускається.

Мережі для обслуговування захисної споруди або СПП мають мати можливість відключитись безпосередньо із захисної споруди або СПП.

6.11 Необхідна кількість та місткість кожної захисно споруди та СПП визначається завданням на проєктування, виходячи з розрахункової кількості осіб, що підлягають укриттю, а саме:

  • а) при реалізації вимог розділу ІТЗ ЦЗ у містобудівній документації відповідного рівня;
  • б) при реалізації вимог розділу ІТЗ ЦЗ у проєктній документації на будівництво об'єктів різного призначення;
  • в) відповідно до кількості осіб, що постійно та/або періодично перебувають на об'єкті – залежно від функціонального призначення об'єкта, для якого проєктується захисна споруда або СПП, з урахуванням положень п.6.12 – 6.19 цих Норм.

6.12 Загальна місткість захисних споруд цивільного захисту та СПП закладів охорони здоров’я визначається з урахуванням максимальної кількості осіб, що можуть одночасно (постійно та тимчасово) перебувати на об'єкті, в тому числі осіб, що перебувають у приміщеннях, необхідних для можливості забезпечення надання безперервної медичної допомоги відповідно до 8.1.1-8.1.3 цих Норм, але не менше найбільш чисельної робочої зміни медичного та обслуговуючого персоналу та планової чисельності хворих таких закладів.

6.13 Загальна місткість захисних споруд та СПП закладів дошкільної освіти визначається можливістю укриття 100% учасників освітнього процесу (вихованців, педагогічних працівників, помічників вихователів, медичних працівників, асистентів дітей з особливими освітніми потребами) та інших працівників закладу дошкільної освіти.

При реконструкції вбудованих та при новому будівництві окремо розташованих та прибудованих захисних споруд або СПП в межах земельної ділянки існуючих закладів освіти, допускається зменшувати місткість захисних споруд та СПП до 60% від загальної місткості закладу освіти за умови, що укриттю підлягають всі особи, які можуть одночасно перебувати у будівлі відповідно до режиму роботи закладу у найбільш чисельну зміну.

6.14 Загальна місткість захисних споруд та СПП закладів загальної середньої освіти визначається можливістю укриття 100% учасників освітнього процесу та інших працівників закладу.

При реконструкції вбудованих та при новому будівництві окремо розташованих та прибудованих захисних споруд або СПП в межах земельної ділянки існуючих закладів освіти, допускається зменшувати місткість захисних споруд та СПП до 50% від загальної місткості закладу освіти за умови, що укриттю підлягають всі особи, які можуть одночасно перебувати у будівлі відповідно до режиму роботи закладу у найбільш чисельну зміну.

6.15 Загальна місткість захисних споруд та СПП закладів вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та післядипломної освіти визначається можливістю укриття 100% здобувачів освіти, педагогічних і науково-педагогічних та інших працівників закладу відповідно до розрахункової місткості однієї зміни для конкретної будівлі.

При реконструкції вбудованих та при новому будівництві окремо розташованих та прибудованих захисних споруд або СПП в межах земельної ділянки існуючих закладів освіти, допускається зменшувати місткість захисних споруд та СПП до 60% від загальної місткості закладу освіти, відповідно до розрахункової місткості однієї зміни для конкретної будівлі за умови, що укриттю підлягають всі особи, які можуть одночасно перебувати в будівлі відповідно до режиму роботи закладу.

6.16 Загальна місткість захисних споруд та СПП закладів позашкільної освіти визначається можливістю укриття 100% учасників освітнього процесу та інших працівників закладу.

При реконструкції вбудованих та при новому будівництві окреморозташованих та прибудованих захисних споруд або СПП в межах земельної ділянки існуючих закладів освіти, допускається зменшувати місткість захисних споруд до 60% від загальної місткості закладу освіти за умови, що укриттю підлягають всі особи, які одночасно можуть одночасно перебувати в будівлі відповідно до режиму роботи закладу.

6.17 Загальна місткість захисних споруд та СПП громадських будівель визначається можливістю укриття 100% розрахункової кількості осіб, що періодично перебувають на об'єкті.

Примітка. Розрахунок кількості осіб, що періодично перебувають на об'єкті здійснюється відповідно до ДСТУ 8855.

6.18 Загальна місткість захисних споруд та СПП житлових будинків визначається можливістю укриття 100% розрахункової кількості осіб, що постійно перебувають на об'єкті.

Примітка. Розрахунок кількості осіб, що постійно перебувають на об'єкті здійснюється відповідно до ДСТУ 8855.

6.19 Загальна місткість захисних споруд та СПП будівель виробничого та складського та адміністративно-побутового призначення визначається можливістю укриття 100% розрахункової кількості осіб, що періодично перебувають на об'єкті.

Примітка. Розрахунок кількості осіб, що періодично перебувають на об'єкті здійснюється відповідно до ДСТУ 8855.

6.20 Пішохідні шляхи руху до захисних споруд та СПП повинні відповідати вимогам доступності для МГН згідно з ДБН В.2.3-5 та ДБН В.2.2-40 та повинні бути облаштовані засобами безпеки, орієнтування та отримання інформації.

Усі входи у сховища слід обладнувати доступними елементами інформації про об’єкт згідно з вимогами ДБН В.2.2-40.

7 ОБ’ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНІ РІШЕННЯ

7.1. Загальні положення

7.1.1 Проєктні рішення захисних споруд та СПП повинні забезпечувати доступність та безпеку МГН відповідно до вимог ДБН В.2.2-40, у тому числі, з урахуванням мобільності осіб з інвалідністю різних категорій та їхньої чисельності.

Вхідні групи, тамбури, сходи, пандуси, майданчики, приміщення, шляхи руху всередині будівель або споруд, елементи оздоблення та інтер’єру захисних споруд та СПП повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-40.

В разі необхідності влаштування порогів в дверних прорізах (вхідних захисних, герметичних або захисно-герметичних дверях тощо), вхід має бути обладнаний відкидними або переносним пандусом.

7.1.2 Для доступу МГН до захисних споруд та СПП необхідно влаштовувати пандуси відповідно до вимог ДБН В.2.2-40.

В умовах реконструкції та за наявності відповідного обґрунтування для об’єктів суб’єктів господарювання, віднесених до відповідної категорії цивільного захисту (підприємств) відповідно [1], допускається приймати ухил пандусів не більше 1:6.

У разі неможливості влаштування пандуса рекомендується застосовувати розумне пристосування, у тому числі у вигляді підйомних пристроїв, механізмів тощо згідно з вимогами ДСТУ EN 81-40, ДСТУ EN 81-41, ДСТУ EN 81-22, ДСТУ EN 81-70, ДСТУ EN 81-71, ДСТУ CEN/TS 81-76, ДСТУ EN 12158-1 та відповідно вимог ДБН В.2.2-40.

Доступ МГН до захисних споруд та СПП рекомендується забезпечувати за допомогою ліфтів.

Перед вхідними дверима у захисні споруди та СПП необхідно забезпечити простір для можливості маневрування та повороту на 90 градусів на кріслі колісному відповідно до вимог ДБН В.2.2-40.

7.1.3 В приміщеннях захисних споруд та СПП повинні бути передбачені засоби безпеки, орієнтування, отримання інформації згідно з ДБН В.2.2-40.

Системи візуальної навігації на стінах, повинні містити інформацію щодо призначень приміщень, необхідних шляхів руху.

В захисних спорудах та СПП необхідно передбачити тактильну навігацію, у тому числі за допомогою тактильних інформаційних табличок, контрастного маркування на сходах, порогах, дверних отворах, а також звужених відносно ширини коридору проходах тощо.

Рекомендується крім контрастного співвідношення кольорів використовувати матеріали із світло відбивальними властивостями для візуальної ідентифікації під час відсутності освітлення.

7.1.4 Ширина (у просвіті) коридорів, пандусів в середині захисних споруд та СПП, що використовуються для евакуації, у тому числі МГН, має бути:

  • не менше ніж 1,8 м – при новому будівництві;
  • не менше ніж 1,5 м – при реконструкції;
  • не менше ніж 1,2 м – при капітальному ремонті.

На стінах ділянок коридорів, які слугують шляхами евакуації, слід влаштовувати поручні на висоті 0,9 м. Розмір та кріплення поручнів мають відповідати вимогам ДБН В.2.2-40. Колір поручнів повинен бути контрастним по співвідношенню до кольору стіни, на якій його розміщено.

Рекомендується наносити на поручні фарбу (матеріал) із світловідбивальними властивостями для візуальної ідентифікації під час відсутності освітлення.

7.1.5 Висоту приміщень (від відмітки підлоги до низу перекриття (покриття) захисних споруд та СПП при новому будівництві слід приймати не менше 2,5 м.

Зазначена вимога може застосовуватись при реконструкції існуючих захисних споруд та СПП (за технічної можливості).

При визначенні висоти приміщень СПП слід також враховувати вимоги, що висуваються до об'єктів – відповідно їх функціонального призначення, яке не пов’язане із забезпеченням захисту та зменшення впливу на людей небезпечних чинників (факторів).

7.1.6 В сховищах та СПП із захисними властивостями сховищ при висоті приміщень до 2,9 м слід передбачати розташування дворівневих металевих ліжок, а при висоті понад 2,9 м – трирівневих.

7.1.7 Ширина просвіту внутрішніх дверей в приміщеннях має бути не менше ніж 0,9 м.

Ширина однієї стулки двостулкових дверей в просвіті має бути не менше ніж 0,9 м.

Двері рекомендується облаштовувати ручкою важільного типу.

Двері до приміщень, а також міжкоридорні двері, повинні бути без порогів (крім дверей до технічних приміщень – щитової, вентиляційної тощо).

У разі технічної необхідності влаштування порогів такі пороги повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-40.

Двері до технічних приміщень (щитової, вентиляційної тощо) допускається приймати шириною у просвіті не менше ніж 0,7 м.

При капітальному ремонту у разі відсутності технічної можливості, допускається влаштовувати дверні прорізи вхідних та внутрішніх дверей не менше 0,8 м в просвіті.

7.1.8 Двері в основному приміщенні для укриття необхідно проектувати з відчиненням назовні.

7.1.9 В місцях потенційного скупчення людей (при входах / виходах, коридорах, переходах) рекомендується передбачати проміжні зони безпеки у вигляді розширення коридорів, карманів тощо.

Проміжні зони безпеки можуть бути розташовані безпосередньо вздовж коридору.

7.2. Основні та допоміжні приміщення захисних споруд та СПП

7.2.1. Сховища та СПП із захисними властивостями сховищ

7.2.1.1 У сховищах та СПП із захисними властивостями сховищ слід передбачати основні та допоміжні приміщення.

7.2.1.2 Слід передбачати наступні основні приміщення у сховищах та СПП із захисними властивостями сховищ:

  • основне приміщення для укриття;
  • приміщення/зона санітарного посту;
  • приміщення медичного пункту (для сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ місткістю від 601 осіб);
  • приміщення пункту керування (для сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ ,які передбачаються для укриття працівників об’єктів суб’єктів господарювання, що віднесені до відповідних категорій цивільного захисту, атомних енергетичних об’єктів, ОПН, ХНО, органів місцевого самоврядування, виконавчої, судової та законодавчої влади, а також інших сховищ, що мають перебувати у постійній готовності відповідно до [1] та для сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ місткістю від 301 осіб).

Дозволяється суміщати приміщення пункту керування та приміщення пожежного поста (приміщення чергового персоналу).

У разі влаштування для укриття працівників одного об’єкта на одній території декількох сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ, пункт керування допускається влаштовувати тільки у одній із них.

Рекомендується до складу основних приміщень сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ включати:

  • приміщення/зони пункту керування, призначені для перебування осіб, відповідальних за обслуговування сховища та СПП із захисними властивостями сховищ (місткістю до 300 осіб);
  • приміщення медичного пункту (для сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ місткістю до 600 осіб);
  • приміщення/зони для дітей до 11 років (за необхідністю з батьками);
  • приміщення/зони для годування та сповивання немовлят;
  • приміщення/зона для підігріву та прийняття їжі;
  • приміщення для тимчасового перебування домашніх тварин (за необхідністю з господарями);
  • приміщення для зберігання продовольства (одне приміщення на кожні 600 осіб);
  • приміщення іншого призначення, що забезпечують належні умови для перебування осіб, які підлягають укриттю протягом 48 годин.

7.2.1.3 Слід передбачати наступні допоміжні приміщення для сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ:

  • приміщення для вентиляційного та фільтровентиляційного обладнання;
  • приміщення для балонів (із киснем або стиснутим повітрям тощо для сховищ та СПП із захисним властивостями сховищ із третім режимом вентиляції (регенерації повітря);
  • приміщення для аварійних джерел живлення (ДЕС тощо);
  • приміщення теплового пункту/бойлерна;
  • приміщення для розміщення електричного обладнання, у тому числі автономних джерел енергозабезпечення (акумуляторів тощо);
  • приміщення дренажних станцій перекачки;
  • санітарно-гігієнічні приміщення;
  • складське приміщення для зберігання інструменту, засобів індивідуального захисту, приладів для укомплектування захисної споруди цивільного захисту (для СПП) та формувань з їх обслуговування згідно з вимогами, встановленими [11] (при новому будівництві обов’язкове, а при реконструкції - рекомендоване);
  • приміщення роздягальні та приміщення/зона для зберігання брудного одягу (дозволяється об'єднувати);
  • приміщення/зона для зберігання води;
  • приміщення для зберігання відходів (при новому будівництві обов’язкове, а при реконструкції – рекомендоване);
  • зона для засобів протипожежного захисту (при новому будівництві обов’язкове, а при реконструкції – рекомендоване);
  • тамбури і тамбур-шлюзи;
  • приміщення з обладнанням для підтримання нормативної температури їжі, питного режиму та миття посуду – для закладів дошкільної освіти та для учнів 1-2 класів закладів загальної середньої освіти (при новому будівництві обов’язкове, а при реконструкції – рекомендоване);
  • приміщення буфету з обладнанням для підтримання нормативної температури їжі, питного режиму – для закладів загальної середньої, вищої, фахової передвищої, професійної (професійнотехнічної), післядипломної та позашкільної освіти (при новому будівництві обов’язкове, а при реконструкції – рекомендоване);
  • приміщення для дозиметричного контролю – для сховищ для АЕС, об’єктів в зоні спостереження АЕС;
  • роздягальня та приміщення чистого одягу – для сховищ для АЕС, об’єктів в зоні спостереження АЕС;
  • душові – для сховищ для АЕС, об’єктів в зоні спостереження АЕС.

Дозволяється об’єднувати приміщення з обладнанням для підтримання нормативної температури їжі, питного режиму із буфетом та замість приміщень організовувати зони, об’єднувати інші зони та приміщення, за умов виконання вимог будівельних норм, які регламентують вимоги зазначених приміщень, санітарних норм і правил.

7.2.1.4 Для сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ місткістю до 100 осіб призначених для укриття працівників (персоналу) суб’єктів господарювання, допускається передбачення мінімальної кількості основних та допоміжних приміщень, що забезпечують їх функціонування за призначенням.

До таких приміщень належать:

  • основне приміщення для укриття;
  • приміщення для встановлення фільтровентиляційного та вентиляційного обладнання, засобів регенерації повітря;
  • тамбур-шлюзи, тамбури;
  • приміщення для зберігання забрудненого одягу;
  • приміщення для розміщення резервних (автономних) джерел електропостачання (акумуляторних батарей, ДЕС) та апаратів керування внутрішніми електричними мережами та електрообладнанням;
  • універсальне санітарно-гігієнічне приміщення;
  • приміщення для зберігання запасу питної води;
  • медичний пост.

Допускається в основному приміщенні для укриття замість вище перелічених приміщень передбачати зони для розміщення:

  • медичного посту;
  • вентиляційного та фільтровентиляційного обладнання (у разі обладнання його глушниками звуку);
  • для підігріву та прийняття їжі;
  • для теплового пункту (розміщення приладів опалення);
  • для зберігання продовольства;
  • для зберігання запасів води (проточні та непроточні баки для води);
  • ємностей з питною водою з розрахунку 2л/доба на особу;
  • ємностей з водою для технічних потреб з розрахунку 4л/доба на особу (за умови під’єднання таких ємностей до санітарних приладів).

Площа підлоги основного приміщення укриття, яку займає технологічне та інше обладнання, перелічені вище зони для медичного посту, теплового пункту тощо не враховується під час розрахунку місткості сховища та СПП із захисними властивостями сховища.

Місця для сидіння та лежання в сховища та СПП із захисними властивостями сховищ місткістю до 100 осіб можуть бути відкидними, що закріплені по периметру стін основного приміщення для укриття.

Окрім того, місця для сидіння можуть бути оснащені нішами для зберігання майна та інвентаря таких споруд.

7.2.1.5 Допускається не передбачати фільтровентиляційне приміщення і розміщувати фільтровентиляційне обладнання в основному приміщенні для укриття у сховищах та СПП із захисними властивостями сховищ місткістю менше ніж 150 осіб. У такому разі використовуються вентилятори, що обладнано глушниками звуку.

7.2.1.6 Санітарно-гігієнічні приміщення сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ місткістю 20 осіб і менше дозволяється обладнувати біотуалетами та рукомийниками, що під’єднані до ємностей з водою для технічних потреб.

Об’єм ємності резервуару для збору стічних вод або біотуалету повинен становити не менше ніж 6л/добу на особу.

За неможливості забезпечити відвід стічних вод до об’єктової або міської каналізаційної системи самопливом допускається передбачати для збору стічних вод резервуари, встановлені за лінією герметизації.

7.2.1.7 Перелік основних та допоміжних приміщень може доповнюватись завданням на проектування.

Мінімальну площу основних та допоміжних приміщень сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ наведено у таблиці 7.1

Таблиця 7.1 – Мінімальна площа основних та допоміжних приміщень

№ з/п Назва приміщення Мінімальна площа, м2
1 Санітарний пост 2
2 Приміщення медичного пункту 91)
3 Приміщення пункту керування 9
4 Приміщення для дозиметричного контролю 6
5 Роздягальня та приміщення для брудного одягу 6-8
6 Душова 6
7 Приміщення для зберігання продовольства 52)
8 Зона санітарного посту 2
9 Приміщення для зберігання забрудненого вуличного одягу 0,07 м2 на людину

1) У разі місткості сховищ або СПП із захисними властивостями сховищ понад 1200 осіб, на кожні 100 осіб, які підлягають укриттю, площа повинна збільшуватись на 1 м2 .

У разі місткості сховищ або СПП із захисними властивостями сховищ понад 150 осіб, на кожні 150 осіб, які підлягають укриттю, площа приміщення збільшується на 3 м2 .

7.2.1.8 Приміщення дозконтролю обладнуються необхідними приладами, лавками і забезпечуються всіма необхідними засобами для надання першої медичної допомоги.

7.2.1.9 Роздягальня та приміщення для брудної та чистої одежі обладнуються лавками, вішалками, шафками. Обладнується місце для прийому документів та речей.

7.2.1.10 Не допускається розташовувати приміщення для зберігання продовольства біля санітарних вузлів та медичного пункту.

7.2.1.11 Дренажні станції перекачки слід розміщувати за лінією герметизації сховищ. При вході у станцію повинен бути передбачений тамбур з двома герметичними дверима, які відчиняються у бік станції.

7.2.1.12 Під підлогою станції рекомендується передбачати резервуар для приймання та відкачування дренажних вод. Вхід до резервуару – через люк у підстанції.

7.2.1.13 Приміщення електрощитових потрібно відокремлювати від суміжних приміщень протипожежними перегородками 1-го типу та перекриттям 3-го типу із заповненням дверних прорізів протипожежними 2-го типу, які відчиняються назовні і мають замки, що самі замикаються, та відмикаються з середини приміщення без ключа.

7.2.1.14 Приміщення балонної слід передбачати у сховищах та СПП із захисними властивостями сховищ з трьома режимами вентиляції. За вибухопожежною і пожежною небезпекою воно відноситься до категорії Д. Сполучення балонної із суміжними приміщеннями необхідно передбачати через протипожежний тамбур-шлюз 1-го типу з підпором повітря під час пожежі.

7.2.1.15 Душова обладнується прохідними душовими кабінами розміром 0,9 х 0,9 м. Допускається обладнання душової кабіни тупиковими кабінами за умови забезпечення достатнього промивання підлоги у проході біля кабін. Підлогу душової необхідно покривати дозволеними до використання синтетичними матеріалами та обладнувати решітками.

При новому будівництві необхідно влаштовувати зони для душу врівень з підлогою, які обладнані трапами для водовідведення, мінімум одна душова кабіна має бути обладнана відповідно вимог ДБН В.2.2-40.

7.2.1.16 Фільтровентиляційне обладнання слід розміщувати у фільтровентиляційних приміщеннях (ФВП), розташованих біля зовнішніх стін. Розміри ФВП необхідно визначати в залежності від габаритів обладнання і площі, необхідної для його обслуговування. Протипилові фільтри у системах вентиляції електроручними вентиляторами повинні мати стіну (екран), яка виключає можливість прямого опромінювання обслуговуючого персоналу. Товщина стін (екранів) і стін ФВП, суміжних з внутрішніми приміщеннями сховищ, повинна бути не менше величин, вказаних в таблиці 7.2

Таблиця 7.2 – Товщина стін (екранів).

Товщина стін (екранів), мм: Розрахункова повітроподача, м3/год
до 300 300- 600 600- 1000 1 000- 5 000 5 000- 10 000 більше 10 000
залізобетонних (бетонних) 50 80 100 170 200 250
армоцегляних 120 120 120 250 250 400

7.2.1.17 Для сховищ місткістю до 50 осіб допускається не передбачати ДЕС за умов передбачення у системі фільтровентиляції не менше 2 електроручних вентиляторів (один основний, другий – резервний), використання для систем освітлення електроживлення від акумуляторів, передбачення каналізації з відводом стічних вод самопливом, встановлення проточних ємностей з водою.

7.2.2 ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ

7.2.2.1 У ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ необхідно передбачати основні та допоміжні приміщення.

7.2.2.2 Для всіх типів ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ обов’язковими є наступні основні приміщення:

  • основне приміщення для укриття;
  • зона санітарного посту (ця норма є обов’язковою для ПРУ та рекомендованою для СПП із захисними властивостями ПРУ);
  • приміщення медичного пункту (ця норма є обов’язковою для ПРУ та СПП місткістю від 601 осіб та рекомендованою для місткості таких споруд до 600);
  • приміщення пункту керування (ця норма є обов’язковою для ПРУ та СПП місткістю від 301 осіб та рекомендованою для місткості таких споруд до 300).

Дозволяється суміщати приміщення пункту керування та приміщення пожежного поста (приміщення чергового персоналу).

У разі влаштування для укриття працівників одного об’єкта на одній території декількох ПРУ або СПП із захисними властивостями ПРУ, пункт керування допускається влаштовувати тільки у одній із них.

Рекомендується до складу основних приміщень ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ у складі громадських та житлових будівель завданням на проєктування включати:

  • приміщення/зони пункту керування - призначені для перебування осіб, відповідальних за обслуговування ПРУ та СПП (для ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ до 300 осіб включно);
  • приміщення/зони для дітей до 11 років;
  • приміщення/зони для годування та сповивання немовлят;
  • приміщення/зони для підігріву та прийняття їжі;
  • приміщення для тимчасового перебування домашніх тварин;
  • приміщення іншого призначення, що забезпечують належні умови для перебування осіб, які підлягають укриттю протягом 48 годин.

7.2.2.3 Обов’язковими є наступні допоміжні приміщення для ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ:

  • санітарно-гігієнічні приміщення;
  • приміщення для вентиляційного та фільтровентиляційного обладнання;
  • приміщення зберігання забрудненого одягу (ця норма для ПРУ є обов'язковою, а для СПП із захисними властивостями ПРУ є рекомендаційною).

Рекомендується до складу допоміжних приміщень ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ у складі громадських та житлових будівель завданням на проєктування включати:

  • приміщення для аварійних джерел живлення (в тому числі акумуляторних батарей, дизельної електростанції);
  • складське приміщення (для меблів, інвентарю);
  • приміщення для зберігання продовольства (одне приміщення на 500 осіб);
  • приміщення/зона для зберігання води (в ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ місткістю до 200 осіб – зони відокремлені в основному приміщенні укриття, місткістю від 201 осіб – окремі приміщення);
  • приміщення для зберігання відходів;
  • приміщення/зона для підігріву та видачі їжі, питного режиму та миття посуду;
  • для закладів дошкільної освіти та для учнів 1-2 класів закладів загальної середньої освіти – приміщення з обладнанням для підтримання нормативної температури їжі, питного режиму та миття посуду (ця норма при новому будівництві є обов’язковою, а при реконструкції – рекомендаційною);
  • для закладів загальної середньої, вищої, фахової передвищої, професійної (професійнотехнічної), післядипломної та позашкільної освіти – приміщення буфету з обладнанням для підтримання нормативної температури їжі, питного режиму (ця норма при новому будівництві є обов’язковою, а при реконструкції – рекомендаційною).

Дозволяється об’єднувати приміщення з обладнанням для підтримання нормативної температури їжі, питного режиму із буфетом та замість приміщень організовувати зони, об’єднувати інші зони та приміщення, за умов виконання вимог будівельних норм, санітарних норм і правил, які регламентують вимоги зазначених приміщень.

7.2.2.4 У разі відсутності в складі допоміжних приміщень ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ приміщення для аварійних джерел живлення допускається електрообладнання приміщень таких споруд підключати до ДЕС, розташованої за межами захисної споруди.

7.2.2.6 Приміщення для зберігання забрудненого вуличного одягу слід передбачати при одному з виходів і відділяти від суміжних приміщень протипожежними перегородками 1-го типу, із заповненням дверних прорізів протипожежними дверима 2 -го типу.

Приміщення обладнується лавами, вішалками.

В ПРУ та СПП місткістю до 50 осіб замість приміщення для забрудненого одягу допускається передбачати влаштування при входах вішалок, які розміщуються за завісами.

7.2.2.7 У ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ, що мають вентиляцію з механічними спонуканням, слід передбачати вентиляційні приміщення, розміри яких визначаються габаритами обладнання і площею, яка необхідна для його обслуговування.

При ручному приводі вентилятора протипилові фільтри повинні мати стунку (екран), який виключає можливість прямого опромінювання обслуговуючого персоналу.

Товщина стінки (екранів) і стін вентиляційних приміщень, суміжних з основним приміщенням для укриття, приймається відповідно до таблиці 7.2.

7.2.1.8 У складі ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ місткістю 20 осіб і менше, може передбачатися мінімальна кількість основних та допоміжних приміщень, а саме: основне приміщення для укриття та приміщення для встановлення біо-, хімічних туалетів або виносної тари, що щільно закривається. Зберігання запасів питної води та продовольства може передбачатися в основному приміщенні.

7.3 Основне приміщення для укриття

7.3.1 Норми мінімальної площі на одну особу, що підлягає укриттю в основному приміщенні для укриття захисних споруд та СПП, наведено у Додатку Б.

В норму мінімальної площі на одну особу, що підлягає укриттю в основному приміщенні, не входять площі інших приміщень, коридорів тощо.

Дозволяється збільшувати площу на одну особу з урахуванням планувальних рішень, розташування меблів, забезпечення додаткових вимог щодо інклюзивності відповідно до вимог ДБН В.2.2-40.

7.3.2 В основному приміщенні для укриття захисних споруд та СПП громадських та житлових будівель необхідно передбачати вільний простір (зону) для осіб з інвалідністю, яка позначена відповідними інформаційним вказівниками.

7.3.3 Дозволяється розподіляти основне приміщення для укриття на кілька приміщень/зон за умови дотримання протипожежних і санітарно-гігієнічних вимог, вимог щодо інклюзивності відповідно до ДБН В.2.2.40 та вимог щодо забезпечення режиму експлуатації.

7.4 Санітарно-гігієнічні приміщенн

7.4.1 Туалети загального користування та інші санітарно-гігієнічні приміщення розраховують на кількість осіб, що підлягають укриттю. Співвідношення туалетів для чоловіків і жінок встановлюється завданням на проєктування.

7.4.2 Санітарно-гігієнічні приміщення проектується відповідно до державних санітарних норм і правил, ДБН В.2.2-9 та ДБН В.2.2-40.

7.4.3 Для захисних споруд та СПП суб’єктів господарювання, відповідних категорій цивільного захисту (підприємств), кількість та види санітарно-гігієнічних приміщень слід приймати відповідно до вимог будівельних норм за видами будівель і споруд, з урахуванням призначення приміщень у мирний час, але не менше ніж:

  • наземна унітаз (або чаша) в туалетах із розрахунку 75 осіб;
  • один умивальник на 200 осіб (але не менше одного на санітарний вузол).

7.4.4 При новому будівництві захисних споруд та СПП обов’язковим є влаштування мінімум одного універсального санітарно-гігієнічного приміщення відповідно до вимог ДБН В.2.2-40 (одне таке приміщення на кожні 200 осіб).

7.4.5 Кількість та види санітарно-гігієнічних приміщень в закладах охорони здоров’я, закладах освіти, громадських будівлях та житлових будинках наведена в розділі 11 цих Норм.

7.5 Захищені входи та виходи

7.5.1. Сховища

7.5.1.1 Для сховищ кількість входів (але не менше двох), слід розраховувати згідно з таблицею 7.3 в залежності від місткості сховища, кількості осіб які припадають на даний вхід.

При капітальному ремонті у разі відсутності технічної можливості, допускається влаштовувати дверні прорізи вхідних дверей не менше 0,8 м в просвіті.

При входах до сховищ слід влаштовувати водозбірні приямки.

Таблиця 7.3 – Входи в захисні споруди та СПП

Ширина входу(дверн ого прорізу), м Кількість осіб, що укриваються, які припадають на один вхід
0,9 200
1,2 300
1,8 450
2,2 550
2,5 750

Примітка 1. Кількість осіб, що укриваються, які припадають на один вхід при інших значеннях ширини входу, визначається шляхом інтерполяції

Примітка 2. При капітальному ремонті у разі відсутності технічної можливості, допускається влаштовувати дверні прорізи вхідних дверей не менше 0,8 м в просвіті.

7.5.1.2 Входи в сховища та СПП із захисними властивостями сховищ захищеними слід передбачати розосередженими (не менше двох виходів мають бути розосередженими) з врахуванням напрямку руху основних потоків людей: з прилеглої території, з незахищених приміщень підвалів, з першого поверху виробничих та інших будинків через самостійну сходову клітку, з загальних сходових кліток, які не мають виходів з пожежонебезпечних приміщень.

Рекомендується мінімальну відстань L, м, між суміжними входами до сховища або СПП слід визначати за емпіричною формулою: L=1,5 (П)1/2, де П – периметр, який вимірюється по зовнішньому контуру захисної споруди цивільного захисту.

7.5.1.3 Для входу до сховищ з надземних поверхів можуть використовуватись внутрішні окремі сходи з урахуванням вимог ДБН В.2.2-40 за умови, що вони не порушують герметичність споруди.

7.5.1.4 У входах сховищ повинні встановлюватись захисно-герметичні двері (у зовнішній і внутрішній стінах тамбур-шлюзу) та герметичні (у внутрішній стіні тамбуру), які забезпечують герметичність споруди, захист від ураження іонізуючим випромінюванням, зменшують вплив дії ударної хвилі від звичайних засобів ураження та потрапляння уламків від таких засобів.

7.5.1.5 Конструктивно-планувальні рішення входів сховищ та СПП із захисними властивостями сховищ розташованих у підземних, підвальних та цокольних поверхах повинні забезпечувати необхідний захист від проникаючої радіації та дії засобів звичайного ураження та виключати можливість їх прямого попадання в приміщення, які захищаються.

У разі необхідності влаштування порогів в дверних прорізах (вхідних захисних, герметичних або захисно-герметичних дверях тощо), вхід має бути обладнаний відкидними або переносним пандусом.

Для цього слід передбачати влаштування у входах поворотів (одного або двох) під кутом 900 або захисних стінок-екранів проти дверних прорізів з перекриттями між захисними стінками, екранами і сховищами. Товщина захисних стінок-екранів та перекриттів приймається з урахуванням вимог 14.2.3 цих Норм.

При цьому відстань між захисною стінкою-екраном та початком сходів або пандусу має бути не менше 1500 мм для можливості маневрування на кріслі колісному.

7.5.1.6 Для сховищ місткістю 300 осіб і більше слід передбачати влаштування при одному із входів тамбур-шлюзу. Для сховищ місткістю від 300 до 600 осіб включно – влаштовується однокамерний тамбур-шлюз, а для сховищ більшої місткості – двокамерний.

Для сховищ місткістю понад 600 осіб замість двокамерного тамбур-шлюзу дозволяється влаштування два однокамерних тамбур-шлюзи.

Площу кожної камери тамбур-шлюзу при ширині дверного прорізу до 1,2 м слід приймати не менше 8 м2 , а при ширині понад 1,2 м – не менше 10 м2 .

У сховищах закладів охорони здоров'я місткістю до 200 осіб влаштовується однокамерний, а при більшій місткості – двокамерний тамбур-шлюз.

Ширина тамбур-шлюзу при двостулкових дверях повинні бути на 0,6 м більше ширини дверного полотна.

Ширина тамбур-шлюзу, ширина і довжина тамбура та передтамбура при дверях повинні бути на 0,6 м більше ширини дверного полотна.

Захисно-герметичні двері підбирають так, щоб їх параметр розрахункового навантаження дорівнював або перевищував значення qех,eqv, кПа.

7.5.1.7 Ширина тамбур-шлюзу, ширина і довжина тамбура та передтамбура при дверях повинні бути на 0,6 м більше ширини дверного полотна.

7.5.1.8 Усі входи у сховища (крім тих, що обладнані тамбур-шлюзами) – повинні обладнуватись тамбурами.

7.5.1.9 Двері у тамбурах слід передбачати: у зовнішній стіні – захисно-герметичні, що відповідають класу сховища, у внутрішній – герметичні. Двері повинні відчинятися в напрямку евакуації людей.

7.5.1.10 У зовнішній і внутрішній стінах тамбур-шлюзу та тамбуру захисно-герметичні двері (ворота), а також захисно-герметичні двері (люки) аварійних виходів мають відповідати класу захисту сховища з урахуванням коефіцієнтів входу табл. 14.7 та динамічності п.14.1.3.7, та повинні відчинятись назовні у напрямку виходу людей зі сховища.

Мінімальне квазістатичне (еквівалентне) рівномірно-розподілене навантаження qєх,eqv, (кПа), яке повинні витримувати захисно-герметичні двері, слід визначати згідно з п. 14.1.3.7 цих Норм.

Захисно-герметичні двері підбирають так, щоб їх параметр розрахункового навантаження дорівнював або перевищував значення qех,eqv, кПа.

Примітка. Розрахунок слід виконувати у такій послідовності:

  • 1) за таблицею А.1 визначити надмірний тиск повітряної ударної хвилі ΔРех, кПа;
  • 2) за таблицею 14.7 визначити коефіцієнт входу Кв ;
  • 3) за таблицею 14.12 (остання колонка) визначити коефіцієнт динамічності Кд;
  • 4) за формулою Р = Kв ×ΔРех (таблиця 14.7) визначити значення Р, кПа;
  • 5) згідно з п.14.1.3.7 визначити qєх,eqv, кПа.

7.5.1.11 Сумарну ширину сходових спусків слід приймати у 1,5 рази, а пандусів – в 1,1 рази більше сумарної ширини дверних прорізів на вході до захисної споруди.

Ухил маршів слід приймати не менше 1:2 (при реконструкції допускається 1:1,5).

7.5.1.12 Розміри тамбуру слід приймати не менше 1,5 м х 1,5 м.

7.5.1.13 У сховищах закладів охорони здоров’я слід приймати ширину передтамбура, тамбура-шлюзу – 2,5 м, тамбура – 2,0 м, довжину тамбура та тамбура-шлюзу 4-4,5 м, передтамбура – 2,0 м.

7.5.1.14 У сховищах, розташованих у зонах можливого катастрофічного затоплення, слід передбачати аварійні виходи:

  • а) у зонах невеликої тривалості затоплення – у формі вертикальної шахти із захищеним оголовком. Після закінчення затоплення слід передбачати випуск води з входу у сховище або відкачування її насосом;
  • б) у зонах тривалого затоплення – у вигляді вертикальної шахти.

При глибині можливого затоплення до 5 м вихід повинен здійснюватися крізь шахту. При цьому верх шахти слід приймати на 1 м вище рівня можливого затоплення.

7.5.1.15 Сховища мають мати мінімум один аварійний вихід. Аварійний вихід обладнується захисно-герметичними дверями (люками).

7.5.1.16 У сховищах місткістю 301 чоловік і більше (при реконструкції 601 особа і більше) один із виходів слід обладнувати як аварійний у вигляді тунелю шириною не менше 1,5 м та висотою не менше 2,1 м. В умовах реконструкції та за наявності обґрунтування допускається влаштовувати тунель розмірами 1,2 м х 2 м.

При цьому виходи із сховища у тунель необхідно обладнувати захисно-герметичними і герметичними дверима розміром не менше 1,2 х 2,0 м, які встановлюються відповідно з зовнішньої і внутрішньої сторін стіни.

Тунель аварійного виходу, сумісно зі входом у сховище, допускається передбачати для розміщення однокамерного тамбур-шлюзу.

В окремо розташованих сховищах допускається один із входів, розташованих поза зоною можливих завалів, проектувати як аварійний вихід.

Виходи з аварійних тунелів необхідно розташовувати вище рівня ґрунтових вод.

7.5.1.17 У сховищах місткістю до 300 осіб (при реконструкції до 600 осіб) допускається передбачати аварійний вихід у вигляді вертикальної шахти з захисним оголовком. При цьому аварійний вихід повинен з’єднуватись із сховищем тунелем. Внутрішні розміри тунелю та шахти повинні бути при новому будівництві не менше 1,5м х 1,5м (у просвіті) та при реконструкції не менше 0,9 м х1,3 м (у просвіті).

Вихід із сховища у тунель повинен обладнуватися захисно-герметичними і герметичними віконницями (люками), які встановлюються відповідно з зовнішньої і внутрішньої сторін стіни.

7.5.1.18 Аварійні шахтні виходи слід обладнувати захищеними оголовками, висоту яких hог необхідно приймати 1,2 або 0,5 м у залежності від віддалення оголовка від будинку або споруди.

Віддалення оголовків в залежності від висоти і типу будівлі або споруди, для якої примикає сховище, приймається відповідно до таблиці 7.4.

У разі технічної неможливості виконання аварійних виходів за межами можливих завалів/руйнувань вони можуть облаштовуватися відповідно до вимог пункту 7.5.1.19.

Таблиця 7.4 – Віддалення оголовків від будівель та споруд.

Тип будівлі / споруди Відстань від будівлі / споруди до оголовка, м, при hог, м
0,5 1,2
Виробничі та складські одноповерхові 0,5 Н 0
Виробничі та складські багатоповерхові Н 0,5 Н
Адміністративно-побутові корпуси, громадські будівлі, житлові будинки Н 0,5 Н+3
Інші будівлі / споруди Н 0,5 Н+3
Примітка: У таблиці 6.4 наведена висота будинку Н, м.

7.5.1.19 При віддаленні оголовків на відстані менше вказаних у таблиці 7.4 – їх висоту слід приймати за інтерполяцією між величинами 0,5 і 1,2 м або 1,2 м і висотою оголовка у межах контуру зруйнованої будівлі, яку примати hог = 0,15Н для багатоповерхових виробничих та складських будівель/споруд і hог = 0,25Н для інших житлових, громадських та адміністративно-побутових будівель і споруд.

Оголовки аварiйних виходiв, пiднесених над поверхнею землi, слiд розраховувати на горизонтальне квазістатичне навантаження від надмірного тиску у фронтi повітряної ударної хвилi з урахуванням вимог пункту 14.1.3.6 цих Норм.

При розрахунку оголовків аварійних виходів, що потрапляють в зону можливих завалів та піднесених над поверхнею землі, слід враховувати навантаження від завалів конструкцій зруйнованої будівлі або споруди.

У стінах оголовка заввишки 1,2 м слід передбачати прорізи розміром не менше 0,9 х 0,9 м, які обладнані жалюзійними гратами, що відчиняються всередину. При висоті оголовка менше 1,2 м у покритті слід передбачати металеві грати, які відчиняються униз, розміром 0,9 х 0,9 м (в просвіті).

За умов ущільненої міської забудови при відповідному техніко-економічному обґрунтуванні допускається у входах, сумісних з аварійними виходами, передбачати оголовки з влаштуванням в них сходових маршів (спусків) та захисно-герметичних і герметичних дверей розміром не менше 0,9 х 1,8 м. У цьому випадку влаштування тамбура при виході із сховища у тунель не передбачається.

При відстані від будівлі до відкритої частини аварійного виходу більше висоти будівлі допускається замість захищеного оголовка влаштовувати спуск з поверхні землі.

7.5.1.20 Аварійні виходи повинні бути захищені від атмосферних опадів та поверхневих вод. Павільйони, які захищають входи від атмосферних опадів, повинні виконуватись з легких негорючих матеріалів.

В разі влаштуванні аварійні виходів (двох і більше) їх слід проєктувати розосередженими. Рекомендується мінімальну відстань L, м, між аварійними виходами визначати за емпіричною формулою: L=1,5 (П)1/2, де П – периметр, який вимірюється по контуру сховища або СПП із захисними властивостями сховища.

7.5.2. СПП із захисними властивостями сховищ

7.5.2.1 Вимоги до входів, виходів, аварійних виходів для СПП із захисними властивостями сховищ приймаються згідно з 7.5.1.1 – 7.5.1.20 цих Норм.

7.5.2.2 Кількість евакуаційних виходів СПП із захисними властивостями сховищ встановлюються відповідно до вимог ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.2-40, цих Норм та вимог, що встановлені будівельними нормами за видами будівель або споруд, в залежності від основного призначення приміщень у мирний час.

7.5.2.3 Для забезпечення герметичності СПП із захисними властивостями сховищ евакуаційні виходи повинні бути облаштовані тамбурами, тамбур-шлюзами, герметичнозахисними та герметичними дверями відповідно до 7.5.1.5 – 7.5.1.10, 7.5.1.12– 7.5.1.14 цих Норм

7.5.2.4 Для СПП із захисними властивостями сховищ ширина у просвіті елементів входів приймається не менше (м):

  • дверей – 0,9 м (при капітальному ремонті у разі відсутності технічної можливості, допускається влаштовувати не менше 0,8 м в просвіті),
  • сходів – 1,35 м з ухилом 1:2 (при реконструкції допускається 1:1,5),
  • пандусів – згідно з вимогами ДБН В.2.2-40,
  • підземних переходів (тунелів) – 1,5 м,
  • підземних переходів (для закладів охорони здоров’я) – 2,0 м.

7.5.2.5 Вхідні отвори, що використовуються у мирний час та обладнані захисногерметичними та герметичними дверима, можуть заповнюватись дверима з урахуванням вимог ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.2-40, а також будівельних норм за видами будівель або споруд, в залежності від призначення приміщень у мирний час.

7.5.3 ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ

7.5.3.1 Вимоги до входів у ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ слід передбачати в залежності від місткості ПРУ згідно з таблицею 7.3 але не менше двох входів із шириною дверних прорізів у просвіті не менше 0,9 м.

При капітальному ремонті у разі відсутності технічної можливості, допускається влаштовувати дверні прорізи вхідних дверей не менше 0,8 м в просвіті.

7.5.3.2 При місткості ПРУ до 15 осіб допускається обладнання одного входу, при цьому другим аварійним виходом повинен бути люк розміром 0,6 м х 0,9 м (в просвіті) з вертикальною драбиною або отвір розміром 0,7х1,5 м.

При місткості та СПП із захисними властивостями ПРУ до 15 осіб, розташованих у підвальних та цокольних приміщеннях, допускається використовувати як аварійні виходи вікна з приямками, передбачені ДБН В.1.1-7, за умови обладнання їх металевими віконницями, що відкриваються назовні та відповідають вимогам 9.1.2.3 цих Норм, або облаштування захисної стінки-екрану, що запобігає прямому потраплянню в основне приміщення іонізуючого випромінювання та уламків боєприпасів.

У разі облаштування захисної стінки-екрану до або після віконного отвору він має виступати за габарити віконного отвору не менше ніж на 0,3 м та забезпечувати нормативні захисні властивості протирадіаційного укриття відповідної групи.

При місткості ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ до 15 осіб також дозволяється виконувати аварійний вихід через вертикальну або горизонтальну шахту, що веде назовні, з розмірами, передбаченими в абзаці першому цього пункту.

7.5.3.3 Для входу до ПРУ з надземних поверхів можуть використовуватись внутрішні окремі сходи з урахуванням вимог ДБН В.2.2-40.

7.5.3.4 Дверні прорізи входів до ПРУ мають заповнюватися захисними дверима з негорючих матеріалів, які мають несучу здатність (у т.ч. поворотних механізмів та конструкції замка) для утримання навантаження від надлишкового тиску вибухової хвилі що відповідає захисним властивостям ПРУ або СПП із захисними властивостями ПРУ.

Дозволяється заповнення дверних прорізів ПРУ або СПП із захисними властивостями ПРУ захисно-герметичними або герметичними дверима.

Захисні двері мають відповідати групі захисту ПРУ або СПП із захисними властивостями ПРУ з урахуванням коефіцієнтів входу таблиці 14.7 та динамічності п.14.1.3.7.

Мінімальне квазістатичне (еквівалентне) рівномірно-розподілене навантаження qєх,eqv, (кПа), яке повинні витримувати захисні двері слід визначати згідно з пунктом 14.1.3.7 цих Норм.

Захисні двері підбирають так, щоб їх параметр розрахункового навантаження дорівнював або перевищував значення qех,eqv, кПа.

Примітка. Розрахунок слід виконувати у такій послідовності:

  • 1) за таблицею А.2 визначити надмірний тиск повітряної ударної хвилі ΔРех, кПа;
  • 2) за таблицею 14.7 визначити коефіцієнт входу Кв;
  • 3) за таблицею 14.12 (остання колонка) визначити коефіцієнт динамічності Кд;
  • 4) за формулою Р = Kв ×ΔРех (таблиця 13.7) визначити значення Р, кПа;
  • 5) згідно з п.14.1.3.7 визначити qєх,eqv, кПа.

7.5.3.5 Входи в ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ слід проектувати розосередженими. Рекомендується мінімальну відстань L, м, між суміжними входами до ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ слід визначати за емпіричною формулою: L=1,5 (П)1/2, де П – периметр, який вимірюється по контуру захисної споруди цивільного захисту.

7.5.3.6 Конструктивно-планувальні рішення входів, а також виходів, пандусів піднесених над поверхнею ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ, повинні забезпечувати необхідний захист від іонізуючого випромінювання у разі радіоактивного забруднення місцевості, дії засобів звичайного ураження та виключати можливість їх прямого потрапляння у приміщення які захищаються.

Для цього слід передбачати влаштування у входах, виходах поворотів (одного або двох) під кутом 90о або захисних стінок-екранів проти дверних прорізів з перекриттями між екранами і ПРУ.

Захисна товщина захисних стінок-екранів та перекриття приймається відповідно 14.2.3 цих Норм.

При цьому відстань між захисною стінкою-екраном та початком сходів або пандусу має бути не менше 1500 мм для можливості маневрування на кріслі колісному.

7.5.3.7 Ширина у просвіті елементів входів до ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ приймається не менше (м):

  • дверей – 0,9 м,
  • сходів – сходів – 1,35 м з ухилом 1:2 (при реконструкції допускається 1:1,5),
  • пандусів – згідно з ДБН В.2.2-40,
  • підземних переходів (тунелів) – 1,5 м,
  • підземних переходів (для закладів охорони здоров’я) – 2,0 м.

7.5.3.8 При входах до ПРУ слід влаштовувати водозбірні приямки.

7.5.3.9 ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ місткістю 16 осіб і більше повинні мати не менше одного аварійного виходу, який розташовано за межами зон можливих завалів від будівель різної поверховості з урахуванням вимог 7.5.1.18.

У разі технічної неможливості виконання таких аварійних виходів вони можуть облаштовуватися відповідно до вимог пункту 7.5.1.19.

У ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ місткістю 16 осіб і більше один із виходів слід обладнувати як аварійний у вигляді тунелю шириною не менше 1,5 м (в просвіті без урахування поручнів) та висотою не менше 2,1 м.

При цьому виходи із ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ у тунель необхідно обладнувати захисними дверима розміром не менше 1,2 х 2,0 м.

В окремо розташованих ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ допускається один із входів, розташованих поза зоною можливих завалів, проектувати як аварійний вихід.

Виходи з аварійних тунелів необхідно розташовувати вище рівня ґрунтових вод.

В разі влаштуванні аварійні виходів (двох і більше) їх слід проєктувати розосередженими. рекомендується мінімальну відстань L, м, між аварійними виходами визначати за емпіричною формулою: L=1,5 (П)1/2, де П – периметр, який вимірюється по контуру ПРУ або СПП із захисними властивостями ПРУ.

7.6 Вимоги опорядження приміщень

7.6.1 Всі елементи опорядження захисних споруд та СПП повинні виконуватись без застосування додаткових (окремих) каркасів кріплення.

Влаштування підвісних стель – не допускається.

7.6.2 В захисних спорудах та СПП не допускається для опорядження евакуаційних коридорів та основних приміщень для укриття застосування скляних та керамічних матеріалів.

Для оздоблення не допускається використання комплектів, виробів та матеріалів:

  • підвісних стель та фальшпідлог;
  • облицювання скляними елементами, керамічною плиткою або іншими матеріалами, що у разі руйнування (відколювання) може створити гострі уламки.

Внутрішнє оздоблення огороджувальних конструкцій (стін, перегородок, стелі, підлоги) СПП має також відповідати вимогам, що висуваються до об'єктів - відповідно функціонального призначення, яке не пов'язане із забезпеченням зменшення впливу на людей небезпечних чинників (факторів).

8. ДОДАТКОВІ ВИМОГИ ДО ПРОЕКТУВАННЯ ЗАХИСНИХ СПОРУД ТА СПП У СКЛАДІ ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я, ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ, ГРОМАДСЬКИХ БУДІВЕЛЬ ТА ЖИТЛОВИХ БУДИНКІВ

8.1 Заклади охорони здоров’я

8.1.1 Для закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу в стаціонарних умовах (далі – стаціонари), перелік обов’язкових основних та допоміжних приміщень для сховищ, ПРУ, СПП визначається медичним заданням із розрахунку переліку приміщень, наведених у пунктах 7.2.1.2 – 7.2.1.4, 7.2.2.2 – 7.2.2.3 цих Норм, та приміщень, необхідних для можливості забезпечення надання безперервної медичної допомоги:

  • 1) приміщення з ліжками інтенсивної терапії (з розрахунку мінімум 50% ліжок від загальної кількості ліжок інтенсивної терапії, які розташовані в надземних поверхах закладу);
  • 2) приміщення відділення невідкладної допомоги (мінімальний перелік приміщень такий: приміщення санітарного оброблення пацієнтів, операційна, приміщення з ліжками надання невідкладної медичної допомоги пацієнтам, які не потребують інтенсивної терапії з розрахунку мінімум 1% ліжок від загальної кількості ліжок закладу);
  • 3) операційні (з розрахунку одна загальна операційна та одна операційна для пацієнтів, щодо яких встановлюються особливі заходи безпеки; за необхідності, операційна може оснащуватися двома і більше операційними столами);
  • 4) пологова зала (за необхідності може оснащуватися двома і більше гінекологічними кріслами);
  • 5) приміщення перебування пацієнтів, які потребують дотримання ліжкового режиму (з розрахунку мінімум 1% ліжок від загальної кількості ліжок закладу);
  • 6) основне приміщення для укриття персоналу;
  • 7) приміщення медичних газів (кисню);
  • 8) приміщення клініко-діагностичної лабораторії;
  • 9) приміщення зберігання запасів обладнання, лікарських засобів та медичних виробів, в тому числі крові та її компонентів;
  • 10) приміщення для розігріву, прийняття їжі;
  • 11) приміщення для мам з немовлятами (для дитячих лікарень);
  • 12) універсальне санітарно-гігієнічні приміщення (мінімум два) відповідно до вимог ДБН В.2.2-40;
  • 13) санітарно-гігієнічні приміщення із зоною для душу відповідно до вимог ДСП 354 (мінімум два – одне для медичних працівників та одне для пацієнтів).

Рекомендується основне приміщення для укриття персоналу також розраховувати на укриття пацієнтів, які не потребують дотримання ліжкового режиму.

В захисних спорудах та СПП закладів охорони здоров’я рекомендується влаштовувати допоміжне приміщення для прийому їжі.

8.1.2 При проектуванні приміщення, наведені в 8.1.1 цих Норм, рекомендується включати до загального переліку приміщень для надання медичної допомоги (відповідно до медичного завдання) з метою їх постійного використання для надання медичної допомоги.

Медичним завданням дозволяється збільшувати перелік приміщень, необхідних для надання медичної допомоги тощо.

8.1.3 У захисних спорудах та СПП стаціонарів основне приміщення для укриття слід розділяти на зони: перебування пацієнтів, надання певних видів медичної допомоги, відпочинку персоналу тощо.

8.1.4 Приміщення СПП закладів охорони здоров’я рекомендується проектувати, виходячи з їх можливого використання, непов’язаного із укриттям – для забезпечення потреб закладу охорони здоров'я. За умови дотримання протипожежних і санітарно-гігієнічних вимог, вимог інклюзивності відповідно до ДБН В.2.2-40, а також вимог щодо забезпечення режиму експлуатації, у таких приміщеннях рекомендовано передбачати:

  • приміщення для персоналу (для навчання, тренування, виїзних бригад);
  • гардеробні;
  • вестибюлі;
  • приміщення для відвідувачів;
  • передопераційні та післяопераційні приміщення тощо.

8.1.5 При проектуванні сховищ, ПРУ, СПП стаціонарів, мінімальна площа приміщень, в яких проводять медичні маніпуляції (крім приміщень, зазначених 7.2.1.2 – 7.2.1.4, 7.2.2.2 – 7.2.2.3 цих Норм) визначається медичним завданням.

8.1.6 При проектуванні сховищ, ПРУ, СПП закладів охорони здоров’я, що надають медичну допомогу не в стаціонарних умовах (амбулаторно-поліклінічні та інші заклади охорони здоров’я) мінімальна площа приміщень, в яких проводять медичні маніпуляції (крім приміщень, зазначених 7.2.1.2 – 7.2.1.4, 7.2.2.2 – 7.2.2.3 цих Норм), визначається медичним завданням.

8.1.7 Вимоги щодо площ та кількості санітарних приладів в санітарно-гігієнічних приміщеннях захисних споруд та СПП закладів охорони здоров’я слід приймати відповідно до вимог ДБН В.2.2- 10, але не менше:

  • один унітаз на кожні 50 осіб в туалетах загального користування;
  • один умивальник на кожні 100 осіб;
  • універсальне санітарно-гігієнічне приміщення відповідно до вимог ДБН В.2.2-40 – не менше одного (для місткості захисної споруди від 600 осіб на кожні наступні 600 осіб плюс одне приміщення).

8.1.8 Окремо розташована захисна споруда або СПП на території стаціонару мають бути поєднані із корпусом закладу охорони здоров'я переходом з урахуванням вимог ДБН В.2.2-40 для забезпечення можливості безпечного проїзду особи на кріслі колісному, ліжка медичного багатофункціонального на коліщатках тощо. Рекомендується такі переходи проектувати опалювальними.

З обох боків переходу необхідно розміщувати горизонтальні поручні для переміщення, на висоті від підлоги до верхньої частини поручня від 0,7 м в 0,9 м. Кріплення поручня влаштовується обов’язково знизу.

8.1.9 При новому будівництві та реконструкції захисних споруд та СПП закладів охорони здоров’я вимоги до висоти приміщень, ширини коридорів, внутрішніх дверей тощо мають відповідати вимогам ДБН В.2.2-10 та ДСП 354.

8.2 Заклади освіти

8.2.1 Перелік основних та допоміжних приміщень в захисних спорудах та СПП закладів освіти, зокрема визначених у пунктах 7.2.1.2 – 7.2.1.4, 7.2.2.2 – 7.2.2.3 цих Норм, дозволяється доповнювати за умови дотримання протипожежних і санітарно-гігієнічних вимог, вимог ДБН В.2.2- 9, ДБН В.2.2-4, ДБН В.2.2-3, ДБН Б.2.2-12, СР 234, СР 2205, ДСанПіН №144, ДСП 173 та вимог щодо інклюзивності відповідно до ДБН В.2.2-40 (відповідно завдання на проєктування).

8.2.2 Приміщення СПП закладів освіти рекомендується проєктувати, виходячи з їх можливого використання, непов’язаного із укриттям – для забезпечення потреб закладу освіти. За умови дотримання протипожежних і санітарно-гігієнічних вимог, вимог інклюзивності відповідно до ДБН В.2.2-40, а також вимог щодо забезпечення режиму експлуатації у таких приміщення рекомендовано передбачати приміщення відповідно вимог ДБН В.2.2-9, ДБН В.2.2-4, ДБН В.2.2-3.

8.2.3 В захисних спорудах та СПП спеціальних закладів дошкільної освіти, спеціальних закладів загальної середньої освіти та закладів дошкільної освіти, в яких утворені інклюзивні та/або спеціальні групи, площа на одного вихованця та учасника освітнього процесу визначається завданням на проєктування з урахуванням особливостей організації освітнього процесу для дітей з порушеннями слуху, зору, мовлення, поведінки, опорно-рухового апарату, інтелектуального розвитку чи затримки психічного розвитку, але не менше норм мінімальних площ, наведених у Додатку Б.

8.2.4 Рекомендується в захисних спорудах та СПП основне приміщення для укриття поділяти на окремі приміщення/блоки:

  • а) у складі закладів дошкільної освіти: з розрахунку 60 дітей (3 групи по 20 дітей в закладах загального розвитку) або до 30 дітей в спеціальних закладах для дітей з порушеннями психофізичного розвитку (3 групи по 10 дітей);
  • б) закладів загальної середньої освіти: для учасників освітнього процесу 1-2 класів; 3-4 класів; 5-9 класів; 10-12 класів (допускається об’єднання приміщень/блоків для учасників освітнього процесу 1-4 класів та 5-12 класів);
  • в) спеціальних закладів загальної середньої освіти: для учасників освітнього процесу: 1-2 класів; 3-4 класів; 5-11 класів; 12-13 класів;
  • г) закладів вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та післядипломної освіти: на окремі групи задля можливості продовження освітнього процесу (місткість таких груп визначається завданням на проєктування);
  • д) закладів позашкільної освіти: з урахуванням вікової категорії здобувачів позашкільної освіти (учнів, вихованців, слухачів) для: 3-8 років; 8-11 років; 11-14 років; 14-18 років (допускається об’єднання приміщень/блоків для вікової категорії здобувачів позашкільної освіти: 3-11; 11-18 років, а здобувачів позашкільної освіти віком 19 і більше років розміщувати окремо).

Місткість та спосіб розподілення приміщень/блоків основного приміщення для укриття закладів освіти визначається завданням на проєктування.

8.2.5 В захисних спорудах та СПП закладів дошкільної освіти необхідно передбачити:

  • туалетні приміщення для дітей: із розрахунку 1 дитячий унітаз на 15 дітей із розмежуванням (перегородками) дитячих унітазів, окремо для дівчат та хлопчиків, мінімум один з яких повинен бути обладнаний відповідно до вимог ДБН В.2.2-40;
  • умивальники для дітей: із розрахунку 1 умивальник на 15 дітей, мінімум один з яких повинен бути понижений для можливістю користування ним дитини на кріслі колісному відповідно до вимог ДБН В.2.2-40;
  • універсальне санітарно-гігієнічне приміщення із зоною для душу згідно з вимог ДБН В.2.2-40 із розрахунку 1 приміщення на 40 осіб (дорослих), але не менше одного;
  • туалетні приміщення для дорослих: із розрахунку 1 кабінка з унітазом на 20 осіб.

За умови кількості персоналу до 20 осіб, допускається влаштування мінімум одного універсального санітарно-гігієнічного приміщення із зоною для душу згідно з вимогами ДБН В.2.2- 40.

В умовах реконструкції, за наявності конструктивних обмежень та за відповідним обґрунтуванням, завданням на проєктування дозволяється зменшувати кількість:

  • туалетних приміщень для дітей: із розрахунку не менше 1 дитячий унітаз на 30 дітей із розмежуванням (перегородками) дитячих унітазів, окремо для дівчат та хлопчиків;
  • умивальники для дітей: із розрахунку не менше 1 умивальник на 30 дітей;
  • туалетних приміщень для дорослих: із розрахунку не менше ніж 1 кабінка з унітазом на 40 осіб;
  • універсальних санітарно-гігієнічного приміщення із зоною для душу, але не менше ніж до одного, обладнаного згідно з вимогами ДБН В.2.2-40.

8.2.6 В захисних спорудах та СПП закладів загальної середньої освіти необхідно передбачити:

  • туалетні приміщення для дітей: із розрахунку 1 кабінка з унітазом на 30 дітей, окремо для дівчат та хлопчиків;
  • умивальники для дітей: із розрахунку 1 умивальник на 60 дітей;
  • туалетні приміщення для дорослих: із розрахунку 1 кабінка з унітазом на 20 осіб (дорослих);
  • універсальне санітарно-гігієнічне приміщення із зоною для душу, обладнане відповідно до вимог ДБН В.2.2-40: мінімум одне.

В умовах реконструкції, за наявності конструктивних обмежень та за відповідним обґрунтуванням, завданням на проєктування дозволяється зменшувати кількість:

  • туалетних приміщень для дітей: із розрахунку не менше ніж 1 кабінка з унітазом на 60 дітей;
  • умивальники для дітей: із розрахунку не менше ніж 1 умивальник на 100 дітей;
  • туалетних приміщень для дорослих: із розрахунку не менше ніж 1 кабінка з унітазом на 40 осіб,
  • універсальних санітарно-гігієнічного приміщення із зоною для душу – не менше одного, обладнаного згідно з вимогами ДБН В.2.2-40.

8.2.7 В захисних спорудах та СПП у складі закладів вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та післядипломної освіти необхідно передбачити:

  • туалетні приміщення для учнів, студентів та дорослих: із розрахунку 1 кабінка з унітазом на 50 осіб, окремо для жінок та чоловіків;
  • умивальники для учнів, студентів та дорослих: із розрахунку 1 умивальник на 80 осіб;
  • універсальне санітарно-гігієнічне приміщення із зоною для душу, обладнане відповідно до вимог ДБН В.2.2-40: із розрахунку одне на 200 осіб, але не менше одного.

В умовах реконструкції, за наявності конструктивних обмежень та за відповідним обґрунтуванням, завданням на проєктування дозволяється зменшувати кількість:

  • туалетних приміщень для учнів, студентів та дорослих: із розрахунку 1 кабінка з унітазом на 100 осіб, окремо (для жінок та чоловіків);
  • умивальників для учнів, студентів та дорослих: із розрахунку 1 умивальник на 100 осіб;
  • універсальних санітарно-гігієнічного приміщення із зоною для душу – не менше одного, обладнаного згідно з вимогами ДБН В.2.2-40.

8.2.8 В захисних спорудах та СПП у складі закладів позашкільної освіти необхідно передбачити:

  • кабінки для дітей: із розрахунку 1 кабінка на 30 дітей, окремо для дівчат та хлопчиків;
  • умивальники для дітей: із розрахунку 1 умивальник на 60 дітей;
  • туалет для дорослих: із розрахунку 1 унітаз на 20 осіб персоналу;
  • універсальне санітарно-гігієнічне приміщення із зоною для душу, обладнане відповідно до вимог ДБН В.2.2-40: мінімум одне.

В умовах реконструкції, за наявності конструктивних обмежень та за відповідним обґрунтуванням, завданням на проєктування дозволяється зменшувати кількість:

  • туалетів для дітей: із розрахунку не менше ніж 1 унітаз на 60 дітей;
  • умивальники для дітей: із розрахунку не менше ніж 1 умивальник на 90 дітей;
  • туалетів для дорослих: із розрахунку не менше ніж 1 унітаз на 40 осіб персоналу;
  • універсальних санітарно-гігієнічного приміщення із зоною для душу – не менше одного, обладнаного згідно з вимогами ДБН В.2.2-40.

8.3 Громадські будівлі та житлові будинки

8.3.1 Захисні споруди та СПП інших громадських будівель та житлових будинків проєктують з урахуванням забезпечення їх доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до вимог цих норм та ДБН В.2.2-40.

8.3.2 Кількість санітарно-гігієнічних приміщень в захисних спорудах та СПП інших громадських будівель та житлових будинків визначається завданням на проєктування з урахуванням функціонування приміщень в мирний час та відповідно до вимог будівельних норм за видами будівель і споруд, але не менше ніж:

  • один унітаз на кожні 50 осіб – для жінок;
  • один унітаз та один пісуар на кожні 100 осіб – для чоловіків;
  • один умивальник на кожні 100 осіб;
  • універсальне санітарно-гігієнічне приміщення відповідно до вимог ДБН В.2.2-40 – не менше одного (для місткості захисної споруди від 200 осіб на кожні наступні 200 осіб плюс одне приміщення).

8.3.3 Приміщення в захисних спорудах та СПП інших громадських будівель та житлових будинків, у тому числі основне приміщення для укриття, допускається поділяти на окремі приміщення/блоки.

9. ОСОБЛИВОСТІ КОНСТРУКТИВНИХ РІШЕНЬ

9.1.1 Сховища та СПП із захисними властивостями сховищ

9.1.1.1 Прийняті конструктивні схеми, зовнішні огороджувальні конструкції (матеріал, з яких їх виконано) мають забезпечувати:

  • стійкість до дії небезпечних чинників (факторів), передбачених пунктом 5.8 цих Норм;
  • збереження цілісності та герметичності під час усього періоду експлуатації об’єкта;
  • стійкість її окремих конструктивних елементів та споруди у цілому до аварійної комбінації навантажень;
  • дотримання температурно-вологісного режиму в середині приміщень.
    • Сховища та СПП із захисними властивостями сховищ мають бути запроєктовані таким чином, щоб забезпечити нормативний ступень послаблення радіаційного впливу (ступінь захисту, Аз) з урахуванням відповідного класу споруди, що визначається згідно з таблицею А.1 додатку А цих Норм, та підтверджується розрахунком згідно додатку Г цих Норм.

      9.1.1.2 Для окремо розташованих захисних споруд та СПП рекомендовано влаштовувати по периметру та зверху додаткове покриття ґрунтом або іншим сипучім матеріалом шаром не менше 0,8 м і влаштуванням по верху твердого покриття або екрану.

      Товщина шару грунту визначається відповідно до розрахунків 14.2.3 цих Норм.

      9.1.1.3 Заповнення технологічних прорізів (окрім електричних кабелів), організація з’єднань із захисно-герметичними та герметичними пристроями (воротами, дверима, віконницями (люками) тощо) має здійснюватися матеріалом, з якого виконано відповідні зовнішні огороджувальні конструкції. Використання для цього вставок з інших матеріалів, зокрема цегли, не допускається.

      Внутрішні ненесучі перегородки сховищ можуть виконуватися з цегли, гіпсокартону та інших негорючих матеріалів.

      Захисні споруди та СПП, в яких передбачено ІІІ режим вентиляції (регенерація внутрішнього повітря), мають проектуватися з монолітних та збірно-монолітних залізобетонних конструкцій підвищеної герметичності або мати відповідне герметичне внутрішнє оздоблення.

      9.1.1.4 Несучi конструкції, захисно-герметичні та герметичні двері, віконниці (люки) та інші захисні пристрої сховищ та СПП, які розташовано у зонах можливих затоплень, мають перевірятися розрахунком на навантаження від гідростатичного тиску розрахункового стовпа води, який повинен бути вказаний у завданні на проектування.

      Гідростатичний тиск від стовпа води на споруду, який приймається у розрахунку, не повинен перевищувати навантаження, яке встановлюється класом сховища.

      Усі елементи споруди, що виступають, оголовки аварійних виходів, повітроводів, шахти та інші має бути перевірено розрахунком на стійкість та міцність окремо від дії вибухової хвилі та гідравлічного потоку.

      Конструкції сховищ, розташованих у зоні можливих затоплень, слід розраховувати за граничним станом другої групи.

      9.1.1.5 Конструкції перегородок та їх кріплення до стін, колон і покриттів слід проектувати з урахуванням дії інерційних навантажень та можливих деформацій елементів покриттів та вертикальних осідань стін та колон при дії розрахункового навантаження.

      9.1.1.6 У бетонній підготовці підлоги приміщень для зберігання продовольства рекомендується передбачати укладку з сталевого дроту діаметром 1,5-2,5 мм з розміром чарунки не більше 12 м х 12 мм. У місцях сполучення бетонної підготовки підлоги з огороджувальними конструкціями приміщень сітку слід заводити на висоту 0,5 м від підлоги та штукатурити цементним розчином.

      9.1.1.7 На вводах комунікацій, що забезпечують зовнішні зв'язки приміщень вбудованих (прибудованих) сховищ та СПП з іншими приміщеннями, що знаходяться поза межами зони герметизації, а також функціювання систем внутрішнього обладнання після дії розрахункового навантаження слід передбачати компенсацiйнi пристрої.

      Проектування компенсаційних пристроїв та дверних прорізів необхідно виконувати з урахуванням можливості відносного осідання споруди на 150 мм.

      9.1.1.8 Зовнішні огороджувальні конструкції (фундаменти, підлоги, стіни, перекриття та покриття), а також їх гідроізоляція мають забезпечувати захист сховищ від негативного впливу ґрунтових вод, підтоплення і затоплення, а також забезпечувати герметизацію сховища.

      9.1.1.9 Підлога приміщень сховищ, розташованих у водонасичених ґрунтах, повинна мати ухил 1 — 2 % у бік лотків, а останні — 2 - 3 % у бік водозбірника, з якого вода повинна викачуватись насосом (у сховищах без ДЕС — ручним насосом).

      9.1.1.10 У входах у сховищах, СПП повинні встановлюватись захисно-герметичні двері (у зовнішній і внутрішній стінах тамбур-шлюзу або тамбурів) та герметичні (у внутрішній).

      9.1.1.11 Встановлення захисно-герметичних, герметичних дверей, віконниць (люків) як правило здійснюється до проведення робіт із зведення огороджувальних конструкцій, до яких їх передбачено встановлювати, з наступним їх одночасним замонолічуванням.

      В інших випадках закладні частини для кріплення захисно-герметичних, герметичних дверей, віконниць (люків), а також для вводів інженерних комунікацій слід проектувати з урахуванням навантажень від дії повітряної ударної хвилі. По периметру закладних частин дверей слід передбачати встановлення штуцерів з кроком 0,5 м для нагнітання крізь них розчину на цементі, що розширюється.

      У закладних (трубчастих) частинах після укладання кабелів електропостачання та зв'язку рекомендується передбачатися заливка вільного простору кабельною мастикою. В інших вводах вільний простір всередині закладних частин слід заповнювати ущільнювальними прокладками.

      Кабельні проходки електропостачання та зв'язку мають відповідати вимогам ДБН В.1.1-7.

      9.1.1.12 Для захисту входів в сховища, СПП, необхідно передбачати входи, заїзди, коридори та тунелі, що мають поворот (або декілька поворотів) на 90 градусів. У цьому разі товщина стіни, розташованої проти входу, визначається розрахунком з урахуванням забезпечення нормативних А, ∆ РеХ (для тамбурів та тамбур-шлюзів) та захисту від проникнення уламків відповідно 14.2.3 цих Норм.

      За неможливості влаштування поворотів на 90 градусів необхідно передбачати захисні стінки-екрани, розташовані перед входом до сховища, СПП або за ним (в середині приміщення).

      Місце встановлення стiнки-екрана визначається умовами експлуатації, а відстань від дверного прорізу (воріт) до екрана повинна бути не менше ніж на 0,9 м більше ширини полотна дверей (воріт).

      Розміри стінки-екрана мають забезпечувати повне закриття дверних прорізів (воріт) та бути ширшими і вищими від них не менше ніж на 0,3 м з кожного боку. Рекомендовано будівництво стінки-екрану на всю висоту приміщення, в якому її встановлено.

      Конструкція захисної стінки–екрана враховує зниження потрапляння через входи іонізуючого випромінювання у приміщення та захист від проникнення уламків відповідно 14.2.3 цих Норм.

      Відстань між захисною стінкою - екраном та початком сходів або пандусу має бути не менше 1500 мм для можливості маневрування на кріслі колісному.

      9.1.1.13 Не допускається розміщення вікон в сховищах та СПП із захисними властивостями сховищ.

      9.1.1.14 Повітрозабори чистої вентиляції (перший режим вентиляції) сховищ та СПП а також вентиляції приміщень ДЕС рекомендується розміщуватись поза зоною можливих зон завалів.

      Розміщення повітрозаборів в зоні можливих завалів/руйнувань допускається за умови розрахунку такого повітрозабору на навантаження від обвалення конструкцій та розташування його на висоті відповідно пункту 7.5.1.20 цих Норм.

      Для окремо розташованих сховищ та СПП повітрозабори фільтро-вентиляції (другий режим) допускається розміщувати в зоні можливих завалів/руйнувань та в передтамбурі сховища аварійного виходу.

      Допускається суміщати повітрозабір вентиляції з аварійним виходом із сховища.

      9.1.2. ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ

      9.1.2.1 Зовнішні огороджувальні конструкції, матеріал, з яких їх виконано, а також конструктивні схеми, що застосовуються під час проектування та будівництва ПРУ, СПП із захисними властивостями ПРУ мають забезпечувати:

      • стійкість до дії небезпечних факторів, передбачених пунктом 5.9 цих Норм;
      • збереження цілісності під час усього періоду експлуатації;
      • стійкість її окремих конструктивних елементів та споруди у цілому при аварійній (випадковій) розрахунковій ситуації до аварійної комбінації навантажень.

      ПРУ та СПП із захисними властивостями ПРУ маю бути запроектовані таким чином, щоб забезпечити коефіцієнт послаблення радіаційного впливу (коефіцієнт захисту) для відповідної групи споруд згідно з розрахунку.

      9.1.2.2 Не допускається розміщення вікон в ПРУ.

      9.1.2.3 Дозволяється проєктувати СПП із захисними властивостями ПРУ із вікнами, які мають бути зачинені на весь період дії особливого періоду або мають зачинятись під час зовнішньої загрози (оголошення повітряних тривог тощо) зовнішніми або внутрішні ставнями (віконницями) із автоматичною системою зачинення, що повинні відповідати таким вимогам:

      • мати достатню несучу здатність (у т.ч. поворотних механізмів та конструкції замка) для утримання навантаження від надлишкового тиску вибухової хвилі не менше 100 кПа;
      • надійний притул по всьому периметру.

      Для запобігання травмування або загибелі осіб що укриваються в оздобленні вікон має використовуватись загартоване, протиударне або заламіноване скло.

      Рекомендується розміщувати низ вікон на відстані 1,8 м від рівня підлоги.

      9.1.2.4 Вентиляційні отвори у зовнішніх огороджувальних конструкціях мають забезпечуватися противибуховими пристроями, що повністю закривають такий отвір.

Знайдіть всі свої архітектурні рішення через BAU.ua: Натисніть тут щоб зареєструватися. Ви виробник і хочете налагодити контакт з клієнтами? Натисніть сюди.

Нове та найкраще