Конфедерація будівельників України (КБУ) спільно з Радою бізнес-омбудсмена та за підтримки Федерації Європейської будівельної промисловості (FIEC) провела опитування серед іноземних компаній щодо можливості виходу на український ринок та участі у його відновленні.
В опитуванні взяли участь іноземні компанії, які ще не працюють в Україні. Переважно це товариства з обмеженою відповідальністю (58%) та акціонерні товариства (32%). Половина з них мають штат понад 250 працівників, а 42% — дохід понад 100 млн євро або доларів на рік.
58% респондентів готові надавати консультаційні послуги для відбудови України. Ще 32% планують виступати підрядниками, а 5% — інвесторами чи донорами. Особливо цікавить іноземний бізнес участь у державних тендерах — про готовність до цього заявили 63% опитаних.
На першому місці серед стимулів для інвестицій — податкові пільги (24%). Також компанії відзначають потребу у стабільному законодавстві, індустріальних парках, податковій гармонізації з ЄС, податкових кредитах, гарантіях платежів від ЄС або США, а також створенні вільних економічних зон.
Ключові фактори для ухвалення інвестиційних рішень — державні закупівлі (63%), спрощені дозвільні процедури (53%) та страхування ризиків (42%). Також 26% згадали податкову політику та доступ до правосуддя як важливі критерії.
Найбільше стримує іноземні компанії війна — 68% вказали на загрозу пошкодження інфраструктури та проблеми з енергопостачанням. Серед інших факторів — економічна невизначеність (53%), відсутність безпечних умов праці (47%) та ризики недобросовісних дій з боку влади (32%).
Також корупція та непрозорість ведення бізнесу залишаються критичними для 68% опитаних. Для покращення ситуації компанії пропонують знизити рівень корупції (79%), запровадити податкові пільги (47%) та забезпечити доступ до справедливого правосуддя (32%).
На інвесторів впливає також: